Czy przełożony musi zapewnić pracownikom wodę i odpowiednią temperaturę w firmie?
Klimat w Polsce i na świecie zmienia się bardzo dynamicznie. Liczba dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, wciąż rośnie. Te ciepłe lata są przeplatane z mroźnymi zimami. Czy rodzi to dodatkowe obowiązki po stronie pracodawcy?
- Michał Górecki
- /
- 13 września 2021
Pogoda na dworze, a praca w firmie
Mało kto wie o tym, że Kodeks Pracy daje tutaj bardzo precyzyjne informacje. Różnią się one względem różnych grup i segmentów rynku, jednak ogólna interpretacja jest bardzo klarowna: tak, pracodawca musi dokładnie patrzeć na pogodę i temperaturę i w razie czego, reagować.
Jeśli temperatura jest zbyt niska, czas pracy może zostać skrócony. Co więcej, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia dedykowanych źródeł ciepła, by zwiększyć komfort termiczny w firmie. Może to być na przykład farelka lub klimatyzacja.
Analogicznie, jeśli latem słońce oprze się za mocno i temperatura wciąż rośnie i przekracza granicę komfortu, to należy skrócić czas pracy oraz zapewnić pracownikom stałe źródło dostępu do wody pitnej. Warto wskazać tu na jedną ciekawostkę.
Jeśli na dworze w południe mamy na przykład 33 stopnie na plusie, to powyższe zapisy o krótszym czasie pracy dotyczą tych pomieszczeń, gdzie temperatury nie można skutecznie kontrolować. Często oznacza to, że osoby pracujące w biurach klimatyzowanych wciąż muszą pracować w pełnym wymiarze godzinowym.
Woda w firmie dla pracowników
Jest obowiązkowa, gdy wskaźnik obciążenia termicznego przekracza 25 stopni Celsjusza na plusie. W przypadku pracy fizycznej można też posłużyć się drugim kluczem, który pozwoli szybko oszacować, czy to już ten moment, kiedy trzeba zapewnić pracownikom płyn.
Oszczędności biurowe. TOP 5 najprostszych sposobówMichał Górecki
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kodeks Pracy mówi tu o zachodzącym ciężkim wysiłku energetycznym, który dla mężczyzn wynosi 1500 kcal, a dla kobiet 1000 kcal. W przypadku pracy w terenie duże znaczenie ma też temperatura. Bez względu na wydatek kaloryczny woda jest obowiązkowa, gdy na dworze mamy więcej niż 28 stopni Celsjusza.
Kto płaci za wodę w czasie upałów?
Dobra wiadomość dla pracowników jest taka, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, koszty nie mogą być na nich przeniesione. Całkowity wydatek spoczywa więc na pracodawcy, który musi za “firmowe” pieniądze kupić odpowiednią ilość napojów.
Warto wskazać też na to, że taki zakup nie ma charakteru jednorazowego. Jeśli na przykład upały były przez cały tydzień, a przełożony kupił napoje tylko raz, w jeden dzień, to nie zwalnia go to z obowiązku ciągłego zaopatrywania pracowników w płyny.
Widać więc dość wyraźnie, że z perspektywy obowiązującego w Polsce porządku prawnego, są to kwestie, o jakich warto pamiętać. Ich nieprzestrzeganie może wiązać się z wieloma problemami w razie kontroli lub na przykład w sytuacji, kiedy przemęczony upałami pracownik zemdleje.
Taka konstrukcja przepisów oznacza też, że — tam, gdzie to możliwe — na pewno warto zainteresować się klimatyzacją. Nie dość, że zwiększa komfort termiczny, to jeszcze wpływa na stały czas pracy w firmie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?