Redukcja załogi w firmie: o czym warto pamiętać?

Nie każda firma może pochwalić się tym, że ciągle tylko zatrudnia nowe osoby i prowadzi nabory. Czasem zdarzają się też sytuacje, kiedy część załogi trzeba zwolnić. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 września 2021

Zwolnienie pracowników w firmie

Przyczyn redukcji etatów może być bardzo wiele. Sporo na rynku zmieniła też pandemia koronawirusa, która nagle przebudowała sytuację w wielu różnych działalnościach gospodarczych. Często zdarzało się, że firmy, które przed 2020 rokiem radziły sobie całkiem dobrze, nagle podupadły i musiały redukować personel, by przetrwać. 

Co gorsza, taki zbieg wydarzeń nie dotyczy tylko jednego rodzaju działalności gospodarczej z konkretnego wycinka rynku. Często obejmował swoim zasięgiem bardzo szerokie spektrum podmiotów działających na rynku: od zakładów fryzjerskich i pizzerie, przez firmy budowlane, na magazynierach kończąc.

Każda taka sytuacja to wielki problem nie tylko dla zatrudnionych, ale i dla właścicieli firm. Żyjemy w czasach, kiedy rynek pracownika wciąż rozwija się dynamicznie. Oznacza to, że trudno o kompetentnego fachowca, bez względu na obszar, w jakim działa nasza firma.

Prowadzi to do jednego, ale bardzo ważnego stwierdzenia. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czyn redukcja stanowisk jest niezbędna, to lepiej dać sobie nieco więcej czasu i przeprowadzić ją dopiero w chwili, kiedy finanse firmy będą już tego bezwzględnie wymagały.

Jak zwolnić pracownika?

Wbrew pozorom to, jak rozstaniemy się z zatrudnionymi osobami, ma bardzo duże znaczenie. Jeśli pożegnanie przebiegnie w złym tonie i będzie pełne obopólnych oskarżeń czy nawet kłótni, to jest to sytuacja, na której zawsze gorzej wyjdzie nasza firma. 

Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?Mikołaj Frączak

W sieci działa wiele portali, gdzie pracownik może zostawić opinię o swoim obecnym lub byłym pracodawcy. Jeśli ta będzie krytyczna, to istnieje spora szansa na to, że potencjalni kandydaci, którzy będą interesować się w przyszłości pracą u nas, nagle zmienią zdanie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Można powiedzieć, że w pewnym sensie kluczową rolę odgrywają tu szeroko rozumiane kwestie wizerunkowe. Dobrego szefa poznaje się nie tylko po tym, jak traktuje pracowników podczas współpracy, ale i wtedy, kiedy obie strony — z różnych względów — muszą się ze sobą rozstać.

Kryteria niezbędne przy zwolnieniu załogi

Upewnijmy się, że rozmowa ma charakter prywatny. W Polsce bardzo źle przyjęło się popularne w Stanach Zjednoczonych zwalnianie członka załogi przy całym zespole. Dowodzi to braku taktu, a nawet kultury, co może skutecznie obniżyć morale w firmie.

Upewnijmy się też, że cały proces jest transparentny oraz podparty dokładnymi danymi. Pracownik powinien wiedzieć, dlaczego firma rezygnuje z jego usług. Jeśli pracował na przykład na magazynie lub przy wprowadzaniu danych, to można tu wskazać na mierniki, z których wynika, że jego wydajność była poniżej firmowej średniej.

Zawsze warto poinformować o swoich planach pracownika nieco szybciej, by ten miał czas na znalezienie dla siebie innego źródła utrzymania. Można też zaoferować swoją rekomendację, jeśli oczywiście będziemy chcieli ją przyznać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!