Business Continuity Planning: jak działa i komu się przyda?
Zakłócenie działalności przedsiębiorstwa generuje koszty zmniejszając zyski i tracąc klientów. Takie zaburzenia w funkcjonowaniu mogą być spowodowane na przykład przez katastrofę naturalną czy przez cyberatak — warto więc przygotować firmę na takie sytuacje tworząc Business Continuity Planning, czyli Planowanie ciągłości działania.
- Michał Górecki
- /
- 19 września 2021
Czym jest Business Continuity Planning?
Business Continuity Planning (BCD) czyli Planowanie ciągłości działania (PCD) dotyczy działań w zakresie tworzenia, weryfikacji i aktualizacji planów wznawiania działania w obszarze kluczowych procesów organizacji w przypadku wystąpienia katastrofy. Podstawą do stworzenia BCD są normy ISO 22301, BS 25999-2 oraz plany awaryjne i zbiór praktyk z zarządzania kryzysowego. Stworzenie i wdrożenie Business Continuity Planning pozwala na przewidzenie zakłóceń i zareagowanie na nie tak, by nie przerwać działalności przedsiębiorstwa oraz zminimalizować straty.
Business Continuity Planning — etapy działania
Opracowanie BCD składa się z kilku etapów działania. Najważniejsze jest to, by etapy te powtarzać cyklicznie i dostosować je do zmieniającego się otoczenia czy też zagrożeń. Wszystko to powinno odbywać się w konwencji cyklu Deminga. Cykl ten składa się z czterech elementów: Plan (planuj), Do (wykonaj), Check (sprawdzaj), Act (działaj).
Jak zwrócić aplikację z Google Play? Czy można odzyskać pieniądze?Michał Górecki
Etapy procesu zarządzania ciągłością działania:
Analiza ryzyka.
Analiza procesów biznesowych.
Identyfikacja kluczowych procesów.
Stworzenie planów ciągłości działania.
Wdrożenie.
Testy sprawdzające BCD.
Szkolenia.
Ważne jest, by podejść do tych etapów rzetelnie, szczególnie do analizy ryzyka, a także zaangażować pracowników z różnych działów, którzy będą w stanie pomóc w stworzeniu takiego planu. Warto skorzystać z normy ISO 22301, która dokładnie opisuje, jak należy stworzyć planowanie ciągłości działania, żeby dokument ten nie odbiegał od rzeczywistości i nie będzie go można wdrożyć.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zespół pracujący nad planem winien umieścić zagrożenia od tych, które będą mogły przyczynić się do przerwania ciągłości działania do takich, które będą powodować małe zakłócenia. To istotne, gdyż Business Continuity Planning ma zapobiec przerwaniu funkcjonowania w firmie. Po przejściu tych etapów przed wdrożeniem pożądane by było przetestowanie rozwiązań i sprawdzenie, czy są możliwe do zrealizowania — wtedy samo wdrożenie planu nie będzie problemem. Otoczenie ciągle się zmienia, dlatego należy co jakiś czas przeprowadzać testy i wprowadzać zmiany, które udoskonalają plan. Nie wolno zapomnieć o szkoleniu pracowników.
Dla kogo przeznaczony jest Business Continuity Planning?
Taki plan przeznaczony jest dla każdej firmy niezależnie od wielkości czy wykonywanej działalności. Szczególnie polecany jest w takich branżach jak:
energetyczna,
produkcyjna,
handel,
usługi.
Wszystkie przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na przerwanie działalności spowodowane katastrofami różnego typu (pożar, powódź, COVID-19) powinny posiadać Business Continuity Planning, który przewiduje różne zakłócenia pracy w bliżej nieokreślonym czasie. Żadne przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie w kryzysie na zmniejszenie zysków, braku zaufania i odejścia kluczowych klientów czy też partnerów biznesowych. Stworzenie takiego planu wymaga oczywiście dużego zaangażowania i rzetelności, które przekłada się to na późniejsze korzyści takie jak: zwiększone zyski, zaufanie klientów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?