Amazon wprowadza w błąd? Koncern może mieć poważne kłopoty

Jedna z największych firm technologicznych na świecie i zarazem gigant e-commerce prowadził do tej pory bardzo dyskusyjną politykę co do budowania swojej pozycji na amerykańskim rynku jak i poza nim. Pojawiały się wprost zarzuty o dyskryminację sprzedawców na platformie, wykorzystywanie pracowników, przejmowanie sklepów. Okazuje się, że część z tych zarzutów może być prawdziwa.rn

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 października 2021

Tak przynajmniej wynika z relacji przedstawicieli amerykańskiego Kongresu. Pięciu członków amerykańskiej komisji sądowej Izby Reprezentantów napisało do CEO Amazon.com pismo i oskarżyło w nim kierownictwo firmy, w tym założyciela koncernu Jeffa Bezosa, o wprowadzanie Kongresu w błąd lub prawdopodobne okłamywanie go na temat działalności i praktyk Amazona. Dodatkowo komisja rozważa skierowanie sprawy do Departamentu Sprawiedliwości.

Amazon i nieuczciwe praktyki

Amerykańska firma była oskarżana o nieuczciwe praktyki, między innymi w ramach prowadzonej przez siebie działalności na terenie Indii. Śledztwo Kongresu oraz doniesienia medialne wykazało, że firma prowadziła systematyczną kampanię kopiowania produktów i fałszowania wyników wyszukiwania w Indiach, w celu zwiększenia sprzedaży własnych marek. Pozwalało to przejmować lub rujnować dotychczasowe biznesy e-commerce prowadzone w Indiach, w tym firm współpracujących z Amazonem i sprzedających produkty na tej platformie. W wyniku tego typu działań Amazon mógł przejmować rynek indyjski, zwiększając w nim swoje udziały. Co ważne w tej prawie, były prezes Amazona i jedna z najbogatszych osób na świecie – Jeff Bezos, zaprzeczył angażowaniu się we wspomniane praktyki. Zdaniem przedstawicieli Kongresu, w najlepszym razie Amazon wprowadził w błąd komisję, a w najgorszym po prostu kłamał.

Czy europejskie firmy powinny bać się Amazona?

Sprawa ta ma ogromne znaczenie również dla Polski, ponieważ Amazon już działa na polskim rynku. Unijne prawo, choć bardzo restrykcyjne wobec praktyk antykonkurencyjnych i antykonsumenckich nie radzi sobie zbyt dobrze z tak dużymi graczami na rynku jak Amazon. Co więcej, UE przygląda się już działaniom amerykańskiego giganta i przygotowuje też odpowiednie prawo. W tej chwili nie ma odpowiednich regulacji, które byłyby skuteczne wobec nieuczciwych praktyk.

Gdzie najlepiej oglądać filmy i seriale na VOD?Gdzie najlepiej oglądać filmy i seriale na VOD?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Być może to się zmieni, kiedy w życie wejdzie Kodeks Rynków Cyfrowych, który ma na celu uregulowanie tej swobody na rynkach cyfrowych, jaka ma miejsce w tym momencie. Obszerna unijna regulacja będzie przewidywać, chociażby takie wytyczne dla cyfrowych gigantów jak zakaz preferowania usług własnego sklepu. Zabronione będzie też wykorzystywania danych od użytkowników biznesowych platform, celem ulepszania swoich własnych produktów.

Coraz więcej Amazona w Polsce

Tymczasem Amazon coraz mocniej rozpycha się na polskim rynku. Niedawno ogłosił, że na okres przedświątecznego szczytu planuje zatrudnić w swoich centrach logistyki e-commerce w Polsce ponad 9 tysięcy pracowników sezonowych. Przypomnijmy, że Amazon działa w Polsce od 2014 roku, ale od 2021 roku prowadzi platformę sprzedażową w polskiej domenie. W 2020 roku Amerykańska Izba Handlowa ogłosiła, że jest też największym amerykańskim pracodawcą i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem w naszym kraju. Dotychczas firma stworzyła ponad 23 000 stałych miejsc pracy w dziesięciu centrach logistycznych.

Kilka dni temu Amazon z kolei poinformował o wprowadzeniu w Polsce usługi Amazon Prime, oferując szybkie i darmowe dostawy, obejmujące miliony produktów w ponad 30 kategoriach – od artykułów sportowych, elektroniki, kosmetyków i książek, po smartfony i zabawki. Członkowie Amazon Prime mogą korzystać z nielimitowanych, darmowych dostaw produktów oznaczonych logo Prime, do domu, paczkomatów lub punktów odbioru nawet następnego dnia, bez minimalnej wartości zamówienia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!