Zmiana czasu z letniego na zimowy: Czy technologia pozwoli na rezygnację z tego rozwiązania?
Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października i jest datą przechodnią. Celem zmiany czasu jest spowodowanie efektywniejszego wykorzystania światła dziennego w okresie letnim, a więc oszczędność. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, aby zmiana czasu została zlikwidowana.
- Mikołaj Frączak
- /
- 24 października 2021
Zmiana czasu – kto wymyślił
Dzięki nowoczesnym technologiom nie musimy już przestawiać zegarków we wszystkich urządzeniach w domach. W czasomierzach elektronicznych jak również telefonach, komputerach, piecykach czy lodówkach – funkcja tak działa automatycznie. Nie zmienia to faktu, że nadal dla wielu osób to, co miałoby dobre dla gospodarki, jest mocno uciążliwe. Skąd się wziął pomysł na zmianę czasu?
Zmiana czasu z letniego na zimowy to pomysł jeszcze z XIX wieku. Stoi za nim jeden z najwybitniejszych myślicieli wynalazców i polityków historii,jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – choć nie prezydent, Benjamin Franklin. W Polsce tzw. czas letni był wprowadzany wielokrotnie w ostatnich dziesięcioleciach.Od 1977 roku trwa to nieprzerwanie.
Zmiana czasu – w jakim celu stosuje się zmianę
Powodem, dla którego wiele państw zdecydowało się wprowadzić ideę Franklina w życie była kwestia wysokich cen energii w poprzednich stuleciach. Podobnie wygląda to i dziś. Stosowanie czasu letniego w Polsce częściowo dostosowuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed wschodem i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5 do 19, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie energii elektryczne.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Aplikacje do zamawiania jedzenia na smartfony: które są warte uwagi?Michał Górecki
Zmiana czasu – rezygnacja z rozwiązania
Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że zmiana czasu z letniego na zimowy i z powrotem, nie powinna mieć miejsc w XXI wieku. Ma ona przynosić więcej chaosu i nieporozumień, nie mówiąc już o kosztach dla gospodarki, niż pozytywnych aspektów oszczędnościowych.Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie energii odnawialnej czy też tańszej energii z innych źródeł. Przedsiębiorcy nie widzą też oszczędności energii, wynikających ze zmian, ponieważ zmieniły się formy i zasady pracy w firmach,przemyśle czy rolnictwie.
Fanem pomysłu zmiany czasu nie jest też Unia Europejska. Pomysł odejścia od zmian czasu pojawił się na forum unijnym kilka lat temu, a w Parlamencie Europejskim odbyły się debaty i wysłuchania publiczne. Z kolei Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.
Dodatkowo jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, także polskie władze będą zajmować się kwestią czy zmiana czasu powinna zostać zachowana, czy też nie. Do opracowania regulacji dot. zmian czasu zobowiązane są wszystkie kraje UE. Do państw członkowskich należy także decyzja, który czas powinniśmy zostawić,letni czy też zimowy. Co do zasady przedsiębiorcy woleliby, aby zmiany czasu zostały zlikwidowane, ponieważ nie są już z ekonomicznie uzasadnione, a lepszym rozwiązaniem byłby czas letni.
Kiedy zmiana czasu w 2021 roku?
W 2021 roku zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z 30 na 31 października.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?