PlayStation 5 jak święty Graal. Dlaczego nadal są problemy z zakupem konsoli?

Gdzie kupić konsolę PlayStation 5? To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie. Zakup konsoli firmy Sony nadal stanowi duży problem, a w większości krajów są poważne niedobory tego produktu. Choć wyniki japońskiej firmy są rekordowe jeśli chodzi o najnowsze urządzenie dla graczy, popyt nie maleje.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 października 2021

PlayStation 5 — dlaczego trudno zakupić

Konsola PlayStation 5 pojawiła się na rynku w listopadzie 2020 roku i od razu stała się hitem sprzedaży. Podobny popyt był w kolejnych tygodniach na produkt największego konkurenta japońskiej firmy – Xbox X od Microsoft. To jednak konsola PlayStation 5 skradła serca graczy. Okazało się jednak, że jeszcze w listopadzie 2021 roku sprzedano większość zapasów magazynowych. Kilka procent produkcji wypuszczono pod koniec roku, na okres świąteczny. To bardzo zabolało wielu graczy na świecie, którzy planowali zakup konsoli pod choinkę.

Sony zapowiadało, że więcej urządzeń „rzuci” na rynek w 2021 roku. Rzeczywiście nieco więcej egzemplarzy pojawiło się w sklepach w styczniu tego roku, ale następnie zostały „wyssane” z rynku. Wielu użytkowników starych wersji konsol miało złe japońskiej firmie, że w taki sposób potraktowała wieloletnich użytkowników i graczy.

Dlaczego nie można kupić PlayStation 5

Dlaczego Sony jak i nawet Microsoft miały rzeczywiste i długotrwałe problemy z wyprodukowaniem odpowiedniej liczby urządzeń i wypuszczenia ich na rynek? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Po pierwsze Sony wielokrotnie przekładało premierę konsoli, co powodowało znużenie wśród fanów. Dlatego nie mając pełnych magazynów wyprodukowanego urządzenie, uruchomiło wcześniej promocję i planowane wypuszczenie konsoli na rynek. Druga kwestia, niemniej ważna to brak dostępnych na rynku podzespołów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W wyniku ogromnego zainteresowania inwestycjami w kryptowaluty na rynku brakuje kart graficznych. W zasadzie większość podzespołów produkowanych przez światowe koncerny znika z rynku od razu, ale w przypadku kart graficznych uderza to bezpośredni w produkcję konsol. Zresztą zainteresowanie kopaniem bitcoinów uderza w większość branż, gdzie wykorzystuje tego typu narzędzia. Chipów brakuje już do samochodów, urządzeń elektronicznych czy nawet produktów AGD.

Pandemia zaszkodziła PlayStation 5

Kolejna kwestia to pandemia oraz jej wpływ na łańcuch dostaw. Wiele firm ze względu na pandemię koronawirusa i zakażenia wśród pracowników oraz obostrzenia antycovidowe musiało wstrzymać lub ograniczyć produkcję. Także w Azji gdzie produkowaną jest większość podzespołów do konsol Sony. Ponadto pandemia wpłynęła bezpośrednio na możliwość skutecznego pakowania, rozsyłania i przewożenia zarówno samych podzespołów jak i gotowych urządzeń. To samo dotyczyło dostaw bezpośrednio do sklepów.

Czy gry tworzone na konsole 5. generacji uruchomią się na PS4 i urządzeniach z rodziny Xbox One?Czy gry tworzone na konsole 5. generacji uruchomią się na PS4 i urządzeniach z rodziny Xbox One?Michał Górecki

Deficyt PlayStation 5 na rynku będzie trwał

Warto jeszcze zauważyć jedną zasadniczą kwestię dotyczącą ograniczenia dostępu do popularnych na rynku konsol. Sony nie tłumaczy się z braku dostępności, ani też nie uznaje tego faktu za coś bardzo negatywnego. Przeciwnie, w lipcu 2021 roku koncern poinformował, że na rynku sprzedano w ciągu 7 miesięcy ponad 10 milionów egzemplarzy konsoli, co było rekordowym wynikiem. Wielu ekspertów twierdzi, że firma Sony sztucznie utrzymuje popyt na urządzenia, a pandemia jest jej tylko na rękę. Co więcej, rok 2022 nie zapowiada się dla graczy szczególnie kolorowo. Sony jak i Microsoft nie zamierzają bowiem wydatnie zwiększyć produkcji, co oznacza, że problem z zakupem konsol zarówno na tegoroczne święta Bożego Narodzenia jak i w 2022 roku będzie się nadal utrzymywał.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!