Czy twoje hasło do social mediów jest naprawdę bezpieczne?

W samym tylko 2019 r. z Facebooka wyciekło ok. 600 milionów haseł. Czy zatem możesz być naprawdę pewny, że twoje dane dostępowe są bezpieczne? Jak tworzyć silne hasła do social mediów i jak mieć pewność, że nie wyciekły? 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 11 stycznia 2024

Czy twoje hasła do social mediów są bezpieczne?

Do Facebooka czy innych social mediów zawsze logujemy się hasłami – i nierzadko zdarza się, że te hasła wyciekają. I czasem w naprawdę „hurtowych” ilościach. Niekiedy z powodu naszej nieostrożności, innym razem przez same zabezpieczenia Facebooka. Social media nie są bezpiecznymi platformami – i mamy na to wiele przykładów. 

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W 2005 r. MIT udowodniło, że za pomocą skryptu może zebrać dane dotyczące 70 tys. użytkowników. Przy okazji wskazując, że użytkownicy sami są nieostrożni i bardzo łatwo można pozyskać o nich istotne informacje. 

Inny przykład? Proszę bardzo. W lipcu 2013 r. błąd na Facebooku ujawnił dane osobowe ponad sześciu milionów użytkowników. Cyberprzestępcy wykorzystywali tę lukę od 2012 r., zanim w ogóle Facebook się o niej dowiedział.

Z kolei w 2014 r. Cambridge Analytica uzyskała dostęp do prywatnych informacji 50 milionów użytkowników bez ich zgody, co jak wiemy – miało później wpływ na wybory w Stanach Zjednoczonych.

A co się zaś tyczy samych haseł – w marcu 2019 r. ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs ujawnił, że Facebook przechowywał ponad 600 milionów haseł użytkowników w plikach tekstowych dostępnych dla 2000 pracowników. Miesiąc później zespół ds. cyberzagrożeń w Upguard zgłosił ponad 540 milionów rekordów zawierających informacje o użytkownikach Facebooka znajdujących się w publicznie dostępnej bazie.

Czy zatem twoje hasło jest bezpieczne? Odpowiedz sobie sam.

Silne hasło – co to oznacza?

Pomimo tego, że zabezpieczenia social mediów nie są szczelne, to i tak warto na własną rękę dbać o silne hasła. A te powinny się składać zdecydowanie więcej niż z ośmiu znaków, bo jak już wielokrotnie podkreślaliśmy w naszych artykułach – obecna technologia (czyli np. karta graficzna RTX 4090) pozwala na złamanie ośmioznakowego hasła w niecałą godzinę. Ponadto musisz zapamiętać, że NIE MOŻESZ korzystać z tego samego hasła do wielu różnych kont, bo jeśli wycieknie – cyberprzestępcy mogą całkowicie wywrócić do góry nogami twoje cyfrowe życie.

Dane dostępowe powinny być długie i skomplikowane. Jednak silne hasła trudno spamiętać i tutaj z pomocą przychodzą menedżerowie haseł. Nieważne, czy będzie to menedżer lokalny (bezpieczniejszy) czy chmurowy – zwyczajnie warto z nich korzystać, wcześniej jednak sprawdzając, jak wyglądają ich zabezpieczenia i czy są bezpieczne. 

A skoro mowa o sprawdzaniu, to regularnie sprawdzaj, czy twoje hasła nie zostały wcześniej skradzione. Narzędzia takie jak Mozilla Firefox Monitor czy Google Sprawdzanie Hasła mogą pomóc w monitorowaniu bezpieczeństwa Twoich danych logowania. Przydatne jest również Have I Been Pwned.

Dlaczego należy unikać udostępniania danych na Facebooku?Dlaczego należy unikać udostępniania danych na Facebooku?Damian Jemioło

Warto też abyś zaprzyjaźnił się z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym. Choć to bywa uciążliwe, to jednak stanowi dodatkową barierę dla cyberprzestępcy. Pamiętaj jednak, że nie ma czegoś takiego jak szczelne dane dostępowe – żadni menedżerowie haseł, VPN-y, uwierzytelniania i antywirusy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Po prostu uważaj poruszając się w internecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!