Czy w małym punkcie handlowym może znajdować się kamera monitoringu?
Polacy już wiele lat temu nauczyli się tego, że monitoring znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w okolicy. Jego zastosowania można wymieniać przez długi czas. Spotykamy się z nim w firmach, na terenie posesji jednorodzinnych czy w miastach. Czy monitoring sprawdzi się też w handlu?
- Michał Górecki
- /
- 7 września 2021
Czy wewnątrz punktu handlowego można zainstalować kamery monitoringu?
Oczywiście, że tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciel małego sklepu odzieżowego lub spożywczego zainwestował w swoje bezpieczeństwo i stworzył system monitoringu, dzięki któremu będzie można szybko reagować na potencjalne wykroczenia, a także dowodzić swoich racji przed policją, na przykład w razie kradzieży.
Wokół takich wewnętrznych systemów kamer narosło w ostatnich latach wiele mitów. Większość z nich czerpie swój początek w rozporządzeniu RODO. Wiele osób jest przekonanych o tym, że takie kamery nie mogą działać legalnie, bo przecież ich twarz to dana wrażliwa. Niestety, jest to efekt niewyedukowania sporej części społeczeństwa.
Tak naprawdę wystarczy spełnić kilka prostych przesłanek, by w swoim punkcie handlowym móc umieścić taką kamerę. Nie trzeba starać się o specjalne pozwolenia czy wnioski wydawane na przykład na policji, czy w urzędzie gminy. Wystarczy jasna, widoczna dla klienta informacja o tym, że na terenie obiektu znajduje się system kamer.
Warto jednak pamiętać o tym, że powinniśmy wypełnić też tak zwany obowiązek informacyjny. Oznacza to, że dobrze byłoby zamieścić poniżej czytelną informację o tym, kto przetwarza dane. Zwykle będą to informacje o naszej działalności, a więc imię i nazwisko właściciela, numer kontaktowy czy adres e-mail.
Warto stworzyć też tak zwany regulamin zasad udostępniania i przetwarzania danych. Odpowiada on na pytania o to, kto, na jak długo i w jakim celu zarządza danymi osobowymi. Czasem może zdarzyć nam się klient, który koniecznie będzie chciał wiedzieć, na jakich zasadach nagrywamy i utrwalamy jego twarz, a więc daną wrażliwą.
Kamera to nie wszystko
Kamery to w pewnym sensie oczy systemu monitoringu. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, jak dużą rolę w tym ekosystemie odgrywają serwery, które można przyrównać do mózgu. To właśnie tam zapisywane są nagrania z danej kamery. Zwykle praktykuje się metodę, która polega na ciągłym nadpisywaniu danych.
Kryptowaluty windują ceny kart graficznych i zaawansowanych komputerówMartyna Kowalska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Pliki są trzymane na serwerze przez 30 dni, a po tym czasie system automatycznie je usuwa, a w ich miejsce pojawiają się nowe, z kolejnych dni. Warto jednak pamiętać o tym, by dostęp do takich informacji był odpowiednio zabezpieczony. RODO narzuca tutaj obowiązek wypełnienia wszystkich możliwych przesłanek, które mają na celu zabezpieczyć dane.
Łączność kamer w punkcie handlowym
Można postawić na tradycyjny przesył danych „po kablu”, jednak nic nie stoi też na przeszkodzie, by połączyć je w jeden ekosystem z wykorzystaniem sieci WAN, czyli połączenia bazującego na sygnale bezprzewodowym. W tej sytuacji również musimy upewnić się, że router jest odpowiednio zabezpieczony oraz że cały przesył danych od kamery, aż po serwer, jest szyfrowany.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?