Czym jest audyt ekspercki dostępności cyfrowej i jak go zorganizować?

Dostępność cyfrowa jest coraz istotniejsza. Z internetu korzysta każdy – w tym osoby z niepełnosprawnościami, ze ślepotą barw itd. itp. I dla każdej z tych osób strony internetowe powinny być odpowiednio przystosowane. Jak zatem przeprowadzić ekspercki audyt dostępności cyfrowej?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 4 stycznia 2024

Audyt dostępności stron i aplikacji

Strony WWW i aplikacje mobilne odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Dla osób, które poszukują informacji w internecie, istotne jest, aby te platformy były dostępne dla każdego użytkownika, niezależnie od ewentualnych ograniczeń czy potrzeb. 

Dostępność cyfrowa strony www. Czy można ją zbadać samemu?Dostępność cyfrowa strony www. Czy można ją zbadać samemu? Anna Petynia-Kawa

I tu z pomocą przychodzi audyt dostępności cyfrowej. Jest to badanie, które pomaga nam ustalić się, czy strona internetowa lub aplikacja mobilna są dostępne dla wszystkich użytkowników – także tych z niepełnosprawnościami. Istnieje kilka sposobów, jak przeprowadzić takie badanie, a każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia.

Jak wykonać audyt dostępności cyfrowej?

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykorzystanie testów automatycznych. To proste narzędzia, które pomagają w szybkim znalezieniu potencjalnych problemów z dostępnością cyfrową. Możemy dzięki nim wskazać obszary, które wymagają poprawy. Testy te jednak nie są w stanie przeprowadzić kompleksowej oceny i często pomijają pewne istotne aspekty.

Innym sposobem jest badanie eksperckie, które przeprowadza specjalista od dostępności cyfrowej. To bardziej szczegółowe i dokładne badanie, ale niestety jest kosztowne i czasochłonne.

Możemy również wykorzystać listę kontrolną – jest to narzędzie, które pomaga nam samodzielnie sprawdzić, czy strona spełnia podstawowe kryteria dostępności cyfrowej. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy szybko zweryfikować pewne elementy bez konieczności angażowania eksperta.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Technologie asystujące i użytkownicy z niepełnosprawnościami

Innym sposobem jest korzystanie z technologii asystujących, takich jak czytniki ekranowe czy programy powiększające. Dzięki nim możemy zrozumieć, jak strona lub aplikacja są widziane przez osoby z różnymi potrzebami.

Ostatnią metodą jest testowanie z udziałem osób z niepełnosprawnościami. To bardzo cenne badanie, ponieważ pozwala nam poznać realne potrzeby użytkowników i zrozumieć, jakie są rzeczywiste bariery w dostępie do cyfrowych treści.

Oczywiście – jeśli mamy odpowiedni budżet i możliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć rzeczone sposoby. Wówczas mówimy o metodzie mieszanej, w której np. zlecamy ekspertowi zbadanie najważniejszych podstron lub funkcji, samodzielnie sprawdzamy elementy z pomocą użytkowników i wspomagamy się testami automatycznymi.

Audyt dostępności przeprowadzony – co dalej?

Pamiętajmy jednak, że badania to tylko początek. Ważne jest to, co zrobimy z ich wynikami. Poprawa dostępności cyfrowej to ciągły proces, a każda poprawka przyczynia się do bardziej dostępnego internetu dla wszystkich. Warto także pamiętać, że koszty audytów mogą być wysokie, dlatego należałoby wybierać metody badawcze odpowiednie do naszego budżetu i możliwości.

Co powinieneś rozważyć projektując stronę www?Co powinieneś rozważyć projektując stronę www?Rafał Stępniewski

Po zebraniu wszystkich danych dostosowujemy naszą aplikację czy stronę WWW, aby była zgodna z wynikami badania. Dzięki temu możemy mówić o pełnej dostępności dla wszystkich użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!