Dostępność cyfrowa strony www. Czy można ją zbadać samemu?

Chcesz samodzielnie zbadać dostępność cyfrową Twojej strony internetowej? Możesz to zrobić samodzielnie! Zobacz, jakie umiejętność musisz mieć jako osoba, która wykona poszczególne zadania na 3 poziomach szczegółowości badania.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 25 stycznia 2023

Lista kontrolna — co to jest? 

Na stronie www Cyfryzacji KPRM znajdziesz specjalną listę kontrolną. To uniwersalne narzędzie do samodzielnego badania strony internetowej pod kątem dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dzięki niej możemy dokładnie sprawdzić, czy nasza strona internetowa jest zgodna ze standardami WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines 2.1) oraz zapisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. 

Jak tworzyć dokumenty cyfrowo dostępne?Jak tworzyć dokumenty cyfrowo dostępne?Michał Górecki

W jakich sytuacjach korzystać z Listy kontrolnej? 

Lista kontrolna ma być pomocą w sytuacji, kiedy samodzielnie chcemy sprawdzić dostępność cyfrową strony, ponieważ przykładowo nie mamy możliwości zlecić jej badania specjaliście. Takim działaniem zajmują się audytorzy dostępności. Informacje, które uzyskasz podczas badania dostępności strony www wykorzystasz podczas opracowania deklaracji dostępności, którą musisz obligatoryjnie umieścić na stronie www.

Listę kontrolną pobierzesz ze strony internetowej Cyfryzacji KPRM. Znajdziesz ją TUTAJ. Pamiętaj, że w wypadku gdy masz wątpliwości związane z którymś z badanych elementów, lepiej postarać się o opinię eksperta w dziedzinie dostępności. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Cyfryzacja KPRM. Szkolenia z dostępności cyfrowejCyfryzacja KPRM. Szkolenia z dostępności cyfrowejAnna Petynia-Kawa

Trzy poziomy badania dostępności cyfrowej według Listy kontrolnej

Z pomocą Listy kontrolnej samodzielnie znajdziesz większość problemów z dostępnością na Twojej stronie internetowej. Zawiera ona dokładny opis zadania, które należy wykonać.

Pytania z listy kontrolnej są podzielone na trzy poziomy, które odpowiadają wiedzy oraz umiejętnościom osoby, która wykonuje badanie strony internetowej: 

  • poziom podstawowy — do wykonania tych działań wystarczy bardzo podstawowa umiejętność związana z korzystaniem ze stron internetowych, 
  • poziom średni - na tym poziomie niezbędna jest wiedza na temat tworzenia stron internetowych oraz podstawowa umiejętność korzystania ze specjalnych programów, które służą do testowania stron www, 
  • poziom zaawansowany - na tym poziomie najlepiej, jeśli masz wiedzę na poziomie programisty, zarówno techniczną, w tym znasz języki skryptowe, jak i praktyczno-teoretyczną na temat technologii asystujących. 

Czasami problem z dostępnością zostanie odkryty już na pierwszym poziomie, podstawowym. Warto jednak przejść wszystkie pytania, ponieważ tak przeprowadzone badanie pozwala na pełną ocenę dostępności cyfrowej badanej strony internetowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!