Czym jest baseband i co ma wspólnego z 5G?
Jak informuje firma Ericsson w Polsce wybudowano właśnie milion urządzeń 5G „Made in Poland”, za które odpowiada fabryka firmy w Tczewie. Jednym z produktów jest tajemniczy baseband.
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 kwietnia 2022
Baseband oraz moduły radiowe
Ericsson wyprodukował w fabryce Flex w Tczewie milion urządzeń 5G. Urządzenia „Made in Poland” są sercem sieci piątej generacji budowanej w Polsce i w innych krajach Europy- czytamy w informacji prasowej.
Głównymi komponentami produkowanymi w Tczewie są baseband oraz moduły radiowe, składające się na stacje bazowe. Baseband jest urządzeniem pełniącym rolę komputera, który odpowiada w stacji bazowej za obróbkę danych. Połączony jest światłowodem do radiomodułu.
Radiomoduł zaś odpowiada za modulowanie sygnału radiowego, który następnie przesyła do anteny, służącej do nadawania i odbierania fal radiowych.W kwietniu tego roku Ericsson rozpocznie produkcję radia najnowszej generacji — dwuzakresowego Radia 4490, które zużywa o 25 procent mniej energii i jest lżejsze od obecnego produktu.
Ericsson tworzy sieć 5G standalone
Ericsson zrobił też kolejny krok w kierunku budowy sieci 5G nad Wisłą. Wkrótce ruszą prace nad przygotowaniem dedykowanej sieci rdzeniowej do potrzeb nowej generacji rozwiązań mobilnych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Nowa metoda wyłudzania pieniędzy od Polaków. Uwaga na przesyłki pobranioweMichał Górecki
Rozwiązania rdzeniowe 5G SA
Sieć 5G wykorzystująca dedykowane rozwiązania rdzeniowe 5G SA (Stand Alone) przyniesie szybszy transfer danych dla użytkownika końcowego i mniejsze opóźnienia. W rozwiązaniach dla firm pozwoli zaspokoić potrzebę elastycznej, skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej łączności do zastosowań w czasie rzeczywistym. Dzięki jej możliwościom będzie można wirtualnie podzielić sieć Orange 5G (tworząc dedykowane instancje tzw. „slicing sieci”), priorytetyzować określone fragmenty dla zabezpieczenia krytycznych zastosowań lub konkretnych potrzeb i oferować różne poziomy jakości i bezpieczeństwa.
Rozwiązania 5G SA z network slicing pozwolą też na rozwijanie oferty mobilnych rozwiązań sieci prywatnych. Już dziś Orange Polska posiada na polskim rynku unikatowe doświadczenie w tym zakresie, jako operator trzech pierwszych w pełni operacyjnych prywatnych sieci 5G u klientów. Wdrożenie umożliwi również dalszy rozwój usług IoT, i zbudowanie nowych usług dla biznesu, w pełni wykorzystujących możliwości nowej sieci.
Umowa została podpisana na pięć lat. Wybrane przez Orange rozwiązanie wykorzystuje w pełni mechanizmy chmurowe i jest rozwiązaniem wielosystemowym. Oznacza to, że technologie radiowe 4GLTE, 5G – w trybie Non-Stand Alone i 5G w trybie Stand Alone są obsługiwane przez tą samą sieć rdzeniową, zapewniając wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Rozwiązanie 5G SA Ericssona jest rozwiązaniem w pełni skalowalnym, pozwalającym na elastyczną rozbudowę sieci również z wykorzystaniem architektury sieci rozdystrybuowanych do węzłów brzegowych (Edge).
Sieć 5G w technologii Standalone także w Plusie
Także operator sieci Plus wraz firmami Ericsson oraz OPPO prowadzi intensywne testy 5G w technologii Standalone.Sieć 5G w technologii Standalone działa niezależnie od infrastruktury LTE, co przekłada się na jeszcze wyższą szybkość wysyłania i pobierania danych oraz niższe opóźnienia. Zrealizowane pomyślnie laboratoryjne testy sieci 5G Standalone (SA) z wykorzystaniem należącego do Plusa pasma 2600 TDD, pozwoliły na przejście do kolejnej fazy testów, tym razem w sieci komercyjnej.
Źródło: Ericsson
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?