Dalsze zwolnienia w LinkedIn
LinkedIn zwolnił kolejnych pracowników. W sumie w ciągu roku pracę straciło ponad 1300 osób. Dlaczego?
- Joanna Gościńska
- /
- 4 grudnia 2023
Kolejne 668 osób zwolnionych
LinkedIn w maju podjął decyzję o zwolnieniu ponad 700 pracowników. Niestety jesienią amerykański serwis zwolnił kolejne 668 osób, mimo że firma odnotowała wzrost przychodów. Pracę straciły osoby pracujące w dziale inżynieryjnym, produktowym, rekrutacyjnym oraz finansowym.
Firma twierdzi, że taki krok to efekt restrukturyzacji oraz potrzeby uproszczenia procesu podejmowania decyzji. "Zobowiązaliśmy się do zapewnienia pełnego wsparcia wszystkim pracownikom dotkniętym tą zmianą i zapewniamy, że zostaną potraktowani z troską i szacunkiem" — czytamy w doświadczeniu.
11(20) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
Wpływ na taką decyzję LinkedIn miało również to, że firmy zmniejszają zatrudnienia, co z kolei przełożyło się na mniejsze zainteresowanie płaceniem za reklamy w serwisie. Zarobki serwisu generują głównie płatne oferty pracy oraz subskrypcje w wersji premium.
Wzrost zysków nie zmienił decyzji
Co ciekawe, decyzja o zwolnieniu ponad 600 pracowników zapadła, mimo że przychody LinkedIn wzrosły w drugim kwartale 2023 roku o 5%. Ponadto w końcówce roku 2022 roku w LinkedIn uzyskano liczbę ponad 875 milionów użytkowników, a zysk firmy w roku bieżącym po raz pierwszy przekroczył 15 miliardów dolarów.
Jak już wspominaliśmy wyżej, to nie pierwsze duże zwolnienia w LinkedIn. W maju zlikwidowano 716 stanowisk w dziale sprzedaży, działalności operacyjnej oraz w pomocy technicznej. Kilka miesięcy później, a dokładnie w sierpniu tego roku LinkedIn zamknęło platformę rekrutacyjną (bez funkcji społecznościowej), która działała wyłącznie w Chinach. Ten proces również tłumaczono usprawnieniem działalności serwisu, podkreślając zarazem wpływ mocnej konkurencji na rynek i potrzebę przystosowania się do wymagającego klimatu makroekonomicznego.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
LinkedIn to serwis działający od 2003 roku, a od 2012 roku również w Polsce. Z kolei w czerwcu 2016 roku podjęto decyzję o jego sprzedaży firmie Microsoft za kwotę ponad 26,2 miliarda dolarów.
Największe Big Techy też zwalniają
W pierwszych 15 dniach 2023 roku codziennie pracę traciło średnio 1 600 pracowników spółek technologicznych — wynika z danych serwisuLayoffs.fyi (tymczasem w 2022 roku średnia wyniosła 422). W I połowie stycznia 2023 już 91 dużych firm technologicznych zapowiedziało masowe zwolnienia lub przeprowadziło je, a w sumie dotyczą one co najmniej 24,15 tys. pracowników.
Fałszywe powiadomienia z LinkedIn? Oszuści czekają na wasze dane Michał Górecki
Kto zwalnia? Amazon (18 000 osób), Alphabet (12 000), Meta (11 000), Microsoft (10 000) oraz Salesforce (8 000) czy Twitter (3 700). Czyli nominalnie najwięcej pracowników zwalnia spółka Jeffa Bezosa, ale ona też jest prawdziwym gigantem, bo zatrudnia około 1,54 mln osób. Warto zwrócić uwagę, iż na razie nie zwalnia masowo Apple, które jedynie wstrzymało procesy rekrutacyjne, choć niedawno pozbyło się za jednym zamachem 50 osób z teamu Next Apple News.
Duże zwolnienia dotykają również ludzi z branży kryptowalutowej. Crypto.com ścięło zatrudnienie o 500 etatów, czyli o około 20% (zatrudniała 2 450 osób). Wielka amerykańska giełda Coinbase wylała na bruk 2000 osób, czyli około 18% załogi (zatrudniała 4 700 osób).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?