Dane osobowe zbierane przez pracodawcę

Zasada dotycząca zbierania oraz przetwarzania danych osobowych pracowników jest identyczna jak w przypadku danych zbieranych od Klientów. Musimy pamiętać, aby nie gromadzić danych, które nie są uzasadnione przepisami prawa.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 25 stycznia 2018

Zasada dotycząca zbierania oraz przetwarzania danych osobowych pracowników jest identyczna jak w przypadku danych zbieranych od Klientów. Musimy pamiętać, aby nie gromadzić danych, które nie są uzasadnione przepisami prawa.

Podstawowy zakres danych osobowych

Pracodawca może żądać od pracownika szczegółowych danych takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego, numer Pesel, a także NIP – jeśli takowy posiada. Wynika to z obowiązków przedsiębiorcy, które nakłada na niego chociażby ustawa w zakresie podatków. Pracodawca musi również zarejestrować pracownika w Urządzenie Ubezpieczeń Społecznych.

Inne dane osobowe

Jeżeli zatrudniamy pracowników niepełnosprawnych, musimy zadbać o zebranie danych, które stanowią uzasadnienie dla korzyści przysługujących nam z tego tytułu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Cele w jakich pracodawca może wykorzystać dane osobowe pracowników

  • Może zamieścić na firmowej stronie internetowej ich imię, nazwisko, służbowy numer telefonu lub adres e-mail. Pracodawca nie musi pytać pracowników o zgodę na zaprezentowanie powyższych danych. Jednak, aby mógł zamieścić zdjęcie, niezbędna jest zgoda pracownika na wykorzystanie wizerunku.
  • Zamieszczenie zdjęcia zbiorowego pracowników (nie wymaga uzyskania zgody)
  • Obsługa kadrowo-płacowa
  • Prowadzenie zbiorów danych osobowych – pracodawca (jako administrator danych osobowych) wydaje upoważnienia pracownikom, którzy zajmują się ich przetwarzaniem.

Obszarów, w których pracodawca może przetwarzać dane pracowników jest bardzo wiele. Natomiast każdy z tych obszarów jest odpowiednio uregulowany przepisami sektorowymi lub ogólnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

O autorze

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!