Dezinformacja z wątkiem zdrowotnym w tle. Uwaga na rozsyłane fake newsy

Powróciła narracja dotycząca potencjalnego zagrożenia epidemicznego wraz ze wzrostem liczby uchodźców z Ukrainy, która pod koniec tygodnia eskalowała ze względu na temat małpiej ospy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 maja 2022

Dezinformacja może działać podobnie jak ataki cyberprzestępców. Fałszywe informacje pojawiające się na stronach internetowych czy na Facebooku, także w postaci komentarzy mogą wywołać poważne zagrożenie dla stabilności państwa i porządku publicznego. Wypływają te na relacje międzyludzkie. Nie mówiąc już o tym, że fake newsy często mogą posiadać clickbaitowe tytuły aby użytkownik wszedł do testu czy na post. Tego typu treści mogą zawierać linki do niebezpiecznych stron, formularzy a także infekować nasze urządzenia. O problemach z dezinformacją informują eksperci NASK.

Powrót dezinformacyjnych wątków zdrowotnych

Eksperci NASK obserwują coraz więcej wątków i rosnące zasięgi wpisów o charakterze dezinformacyjnym. Pojawiają się kolejne, krytyczne wpisy dotyczące zarówno kwestii kosztów, jakie ponosi państwo polskie, aby zapewnić opiekę Ukraińcom (służba zdrowia, świadczenia socjalne, komunikacja publiczna), jak i tworzenia narracji przez rząd o tym, że wysoka inflacja jest rezultatem sytuacji międzynarodowej, a przede wszystkim działań rosyjskich władz.

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Wciąż występują działania mające na celu budowanie wrogich nastrojów wobec obywateli Ukrainy. Użytkownicy ponownie wykorzystywali wydarzenia sprzed kilku miesięcy lub lat, aby zbudować obraz uchodźców, którzy zagrażają bezpieczeństwu kraju. Powróciła również narracja dotycząca potencjalnego zagrożenia epidemicznego wraz ze wzrostem liczby uchodźców z Ukrainy, która pod koniec tygodnia eskalowała ze względu na temat małpiej ospy. Dotyczy to przede wszystkim wirusa HIV, ale również SARS-CoV-2 czy gruźlicy.

Uwaga też na ataki cyberprzestępców

Cyberprzestępcy kolejny raz dali o sobie znać. Tym raz wykorzystali rodzaj phishingu przez SMS-y. Oszuści podszywają się pod bank Credit Agricole- Ostrzegamy przed pojawiającymi się w ostatnim czasie fałszywymi wiadomościami SMS z informacją o ograniczonym dostępie do konta. W tym przypadku oszuści podszywają się pod @Credit_Agricole i wyłudzają dane logowania w bankowości elektronicznej. Nie dajcie się okraść! — alarmuje CSIRT KNF.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dane wyłudzane są za pośrednictwem SMS poprzez linki, W wiadomościach cyberprzestępcy informują, że właśnie zablokowali nam dostęp konta bankowego, ze względu na podejrzaną aktywność. Tymczasem to działanie oszustów powinno się nam wydać podejrzane. Efekt? Jeśli klikniemy w link zostaniemy przeniesieni na stronę, na której w fałszywym formularzu bezwiednie podamy nasze dane dostępowe do banku. Należy bezwzględnie uważać na tego typu wiadomości.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl.

W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Źródło: CSIRT KNF, NASK, własne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!