Eksperci: Wydatki na cyberbezpieczeństwo to nie koszt. To inwestycja!

"Biznes musi być dziś bardziej niż wcześniej przygotowany na cyberzagrożenia" – to jedno z głównych przesłań zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska w Łodzi konferencji Rethink Digital Summit w Łodzi.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 listopada 2022

Cyberbezpieczeństwo tematem numer 1? 

Prezes Cyfrowej Polski Michał Konownik zwrócił uwagę, że trwająca w Ukrainie wojna pokazała, że cyfrowe bezpieczeństwo staje się tematem numer jeden. W jego opinii w czasach, w których wzrasta ryzyko cyberzagrożeń, najważniejsze jest zachowanie ciągłości stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw oraz państwa. Istotne są przy tym odpowiednie i skuteczne rozwiązania. 

Potrzebna zmiana mentalności

Według Kanownika, podniesienie stanu bezpieczeństwa w polskim biznesie nie odbędzie się bez zmiany mentalności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Prezes Cyfrowej Polski zwrócił uwagę, że w wielu firmach panuje przekonanie o tym, że wydatek na bezpieczeństwo cyfrowe jest pustym kosztem. To nieprawda. Ekspert podkreślił, że tego typu wydatki należy traktować jako INWESTYCJE w bezpieczną przyszłość biznesu. „Bez zrozumienia tego aspektu, nie zrobimy kolejnego kroku i nie zwiększymy cyberbezpieczeństwa” – podkreślił.

Najczęściej używane hasła na świecie. "123456" dopiero na drugim miejscu!Najczęściej używane hasła na świecie. "123456" dopiero na drugim miejscu!Mikołaj Frączak

Samorządy słabym ogniwem?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Michał Kanownik zauważa również, że bardzo dużo do zrobienia w tym zakresie jest w instytucjach samorządowych. JST są bowiem najmniej bezpieczne przed cyberatakami. „To dlatego, że wydatki na rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa są na ostatnim miejscu w ich budżetach. Nie dziwmy się zatem, że to tam hakerzy najczęściej kierują swoje ataki, bo są one w tym miejscach dla nich najprostsze” – powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska. 

Kiedy firmy stają się zakładnikami własnych działów IT

Diagnozę tą uzupełnił Marcin Krasuski z Google Cloud Polska. Ocenił, że zarówno firmy, jak i administracja są często zakładnikami własnych działów IT, które nie zawsze właściwie orientują się w temacie skutecznej cyberochrony. „ Informatyk to nie jest specjalista od cyberbezpieczeństwa – powiedział ekspert. Jego zdaniem, lepsza bywa czasem inwestycja w rozwiązanie chmurowe, niż utrzymywanie drogiej infrastruktury wraz z całym sztabem informatyków.

Pełną relację z wydarzenia można przeczytać na stronie Związku Cyfrowa Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!