eRecepta w aplikacji mObywatel. Jak z niej korzystać
Serwis rządowy Cyfryzacja KPRM przygotował specjalny poradnik, jak korzystać z usługi eRecepty. Wsytraczy tylko aplikacja mObywatel aby móc się cieszyć w tego innowacyjnego rozwiązania.
- Michał Górecki
- /
- 10 maja 2022
eRecepta i aplikacja mObywatel
Aplikację mObywatel posiada już ponad 7,5 miliona Polaków. A ile osób wykorzystuje ją do zrealizowania wystawionych prze lekarza recept? Każdy, kto zainstalował ją w swoim telefonie ma taką możliwość. Przy jej pomocy możemy pobrać, przeglądać i zrealizować wystawione recepty przez naszego lekarza.
E-recepta w aplikacji i kod QR
Od stycznia 2020 r. lekarze wystawiają pacjentom głównie elektroniczne recepty. Dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel można je przechowywać w swoim telefonie. Ponadto oprócz własnych recept, możemy też realizować recepty naszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo. Po kliknięciu w receptę aplikacja wyświetla jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak zaznaczył minister Adam Andruszkiewicz „ E-recepta w aplikacji mObywatel to czytelność, większe bezpieczeństwo oraz wygoda. Wystarczy w aptece na swoim telefonie wyświetlić moduł e-recepta i pokazać farmaceucie wygenerowany przez nią kod QR. Bez podawania jakichkolwiek informacji. Jest to bardzo wygodny i praktyczny sposób.”
E-recepta w telefonie — jest wygodniej
Ile razy zdarzyło nam się, że podczas realizacji recepty w aptece nie zabraliśmy z domu numer PESEL naszych dzieci, aby wykupić potrzebne leki z recepty, lub sąsiadka prosiła nas o realizację recepty w jej imieniu, ale podała tylko kod recepty, a o numerze PESEL zapomniała? Dzięki funkcji e-recepty w aplikacji mObywatel możemy zapomnieć o tych problemach. Wystarczy okazać kod QR na ekranie naszego telefonu. Jest to dużo wygodniejsze! Już dziś zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.
Uwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieMichał Górecki
Jak zrealizować receptę korzystając z aplikacji mObywatel?
Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj aplikację mObywatel. Znajdziesz ją – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz — w sklepach Google Play lub App Store. Jest oficjalna i bezpieczna i bezpłatna.
Następnie: Uruchom aplikację mObywatel. Zaloguj się. Wybierz kafelek eRecepta. Wybierz eReceptę, którą chcesz zrealizować. Na ekranie wyświetlony zostanie kod QR eRecepty. Okaż go farmaceucie do zeskanowania. Gotowe! Szybko, sprawnie i bez podawania jakichkolwiek danych recepta została zrealizowana.
eZdrowie coraz bardziej zaawansowane
Poza eReceptą rząd rozwija szereg dodatkowych cyfrowych usług związanych ze zdrowiem. Jednym z nich jest E-rejestracja, która zwiększy dostępność do świadczeń zdrowotnych. W woj. łódzkim i mazowieckim będzie można pilotażowo zarejestrować się na wizytę u kardiologa i na badania specjalistyczne – powiedział niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski. To jednak nie wszystko. Pacjenci mogą korzystać też pilotażowo z e-dokumentacji medycznej.Ciekawym przykładem jest też program PulsoCare.
Program ten wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację Domowa Opieka Medyczna do przekazywania i monitoringu danych. Monitoringiem nie zajmuje się CK DOM, a Lekarze POZ i sam pacjent. Wyniki wprowadzane są manualnie przez pacjentów. Jednocześnie przez MZ została uruchomiona funkcjonalność tele lub video porady. Pacjenci oraz lekarze POZ mają możliwość wykorzystania środków komunikacji bezpośrednio z poziomu aplikacji w formie: teleporady, wideoporady oraz czatu.
Źródło: Cyfryzacja KPRM, Ministerstwo Zdrowia
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?