Facebook opanowany przez fałszywe apteki sprzedające podrabiane leki

Według najnowszego raportu Pharma Crime w 2023 r. tysiące fałszywych aptek internetowych sprzedających niczego niepodejrzewającym ofiarom podrabiane leki – w tym fałszywe wersje popularnego leku na odchudzanie Ozempic – zostały usunięte z platform mediów społecznościowych, stron internetowych i innych rynków internetowych.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 18 kwietnia 2024

6900 fałszywych ofert leków

Drugi raport roczny ujawnia farmaceutyczne pole bitwy, na którym wykryto ponad 6900 fałszywych ofert leków i 1600 nieuczciwych aptek działających w Internecie – co stanowi wzrost o 14% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Mówi się, że na tych stronach sprzedaje się wszystko, od fałszywych leków na raka i tabletek na ADHD po podrabiane leki na odchudzanie i leki na cukrzycę, przy czym najpopularniejsze są te skupiające się na leczeniu hormonalnym i metabolicznym.

Odpowiedzialność prawna firm w kontekście mediów społecznościowychOdpowiedzialność prawna firm w kontekście mediów społecznościowych Joanna Gościńska

Instytut Bezpieczeństwa Farmaceutycznego (PSI), organizacja non-profit działająca na rzecz bezpieczeństwa zdrowia publicznego, wraz z firmą BrandShield zajmującą się cyfrową ochroną przed ryzykiem, otrzymały zadanie zidentyfikowania witryn, usunięcia ich z Internetu i połączenia ich w całość na potrzeby kompleksowego zwalczania przestępczości farmaceutycznej raport.

- Rośnie wysiłki oszustów mające na celu oszukanie osób cierpiących na choroby przewlekłe w celu zakupu podrobionych i w inny sposób szkodliwych leków  – powiedział Yoav Keren, współzałożyciel i dyrektor generalny BrandShield.

- Dzięki naszej ciągłej współpracy z PSI jesteśmy dumni z naszych wysiłków na rzecz ochrony niewinnych pacjentów i zapobiegania wyrządzaniu przez złych aktorów krzywdy, która może wykraczać poza straty finansowe, aż do obrażeń fizycznych, a w niektórych przypadkach nawet śmierci  – powiedział Keren.

Keren powiedziała, że ​​aby usunąć witrynę internetową, organizacje muszą najpierw uzyskać dowód, że sprzedawane produkty są podróbkami. Dowody te są następnie przekazywane dostawcom usług obsługującym fałszywe witryny.

„Podrabiane produkty lecznicze stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów na całym świecie. Obejmują one zarówno leki niezawierające składników aktywnych, jak i te zawierające niebezpieczne zanieczyszczenia. Mogą to być kopie leków markowych, generycznych lub dostępnych bez recepty” – wyjaśnia Instytut na swojej stronie internetowej.

Social media głównym celem przestępstw farmaceutycznych

Według masowej kampanii wykrywania oszustw platformy mediów społecznościowych są głównym celem przestępstw farmaceutycznych, przy czym na Facebooku znajduje się największa liczba nielegalnych wpisów ze wszystkich platform mediów społecznościowych.

W raporcie wyszczególniono liczbę fałszywych ogłoszeń aptek usuniętych z najpopularniejszych platform. Na pierwszym miejscu znajduje się Facebook, na którym znajduje się 60% wszystkich fałszywych wpisów, X zajmuje drugie miejsce, a pierwszą trójkę zamyka Instagram:

  • Facebooku – 2149
  • X (dawniej Twitter) – 806
  • Instagrama – 468
  • Reddita – 144
  • Pintereście – 119
  • TikTok – 51

W raporcie uszeregowano także same dolegliwości według popularności, w zależności od tego, ile fałszywych aptek sprzedawało leki na jakie schorzenia.

Najpopularniejszą kategorią leków były leki na wrzody żołądka – w 2023 r. zamknęto 644 oferty. Inne popularne schorzenia to:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • Pokarmowy (np. wrzody żołądka) – 644
  • Metabolizm (np. cukrzyca) – 279
  • Hormony (np. terapia wzrostu) – 277
  • Centralny układ nerwowy (np. dyskinezy) – 215
  • Cytostatyki (np. nowotwory) – 92
  • Leczenie bólu – 61

BrandShield usunął 279 witryn z fałszywymi lekami

Według Kerena w 2023 r. BrandShield usunął 279 witryn sprzedających fałszywe wersje leków na odchudzanie i leki na cukrzycę – wszystkie w klasie GLP-1.

Udowodniono, że leki GLP-1 – pierwotnie opracowane dla osób chorych na cukrzycę typu 2 – pomagają ludziom stracić około 20% masy ciała, ale kosztują zaledwie 1000 dolarów miesięcznie, na co większości nie stać. Oferty reklamowałyby popularne podróbki, takie jak Ozempic i Wegovy firmy Novo Nordisk, a także Mounjaro i Zepbound firmy Eli Lilly. Przypadki szkód związanych z fałszywymi wersjami leku Ozempic i innych GLP-1 zgłoszono w co najmniej dziewięciu krajach, w tym w Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, podaje Reuters.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby przestępcy próbowali wykorzystać rosnącą popularność tych leków do sprzedaży większej liczby podróbek – powiedział Keren, którego firma często dzieli się swoimi informacjami z producentami narkotyków.

Jak skutecznie zarządzać mediami społecznościowymi?Jak skutecznie zarządzać mediami społecznościowymi?Mikołaj Frączak

W raporcie prześledzono także kraje, w których w 2023 r. odnotowano najwięcej przypadków usunięcia wpisów z platform handlowych. Na szczycie listy znalazły się Indie, w których usunięto prawie 1000 witryn, a Indonezja i Chiny również w setkach, a za nimi plasowały się Chiny, Brazylia, Filipiny, Meksyk, Malezja, i Polska. Instytut stworzył własny system incydentów związanych z podrabianiem (CIS), w którym osoby i organizacje mogą zgłaszać przypadki podrabiania, kradzieży i nielegalnego wykorzystywania produktów farmaceutycznych na całym świecie.

PSI stwierdza, że ​​incydent może zgłosić każdy – w tym inspektorzy ds. narkotyków, funkcjonariusze celni, funkcjonariusze policji lub ogół społeczeństwa. W grudniu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że ​​rozpoczęła własne dochodzenie w sprawie przedostania się podrabianego leku Ozempic do legalnego amerykańskiego łańcucha dostaw.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!