Orange rozpoczęło proces wyłączania sieci 3G

Technologia 3 G będzie sukcesywnie wyłączana na terenie naszego kraju. Orange Polska już opublikowało harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 23 kwietnia 2024

Proces wyłączania 3 G rozpoczęty 

Pod koniec wrześnie 2024 roku jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych, Orange Polska, rozpoczął proces wyłączania sieci 3G. Na pierwszy „ogień” poszły okolice Piły i Sieradza. "Zwolnione przez 3G częstotliwości pasma 900 MHz wykorzystywane są na potrzeby sieci LTE. To pozwala zwiększyć jej zasięg i pojemność, co przekłada się na poprawę komfortu korzystania z usług mobilnych" – zapewniło w komunikacie Orange Polska. Zmiany te, jak przekazuje operator, mają przyśpieszyć prędkość internetu oraz zwiększyć jakość rozmów i połączeń.

Kolejny obszar, którego będą dotyczyć zmiany w najbliższym czasie, to okolice Słupska i Koszalina. Z planów, jakie przedstawiło Orange Polska, wynika, że we wrześniu proces wyłączania technologii 3 G ma objąć województwo kujawsko-pomorskie oraz niewielką część województwa pomorskiego. Z kolei na październik zaplanowano wyłączenie nieopodal Wrocławia i Wałbrzycha oraz w sporej części województwa mazowieckiego. Kolejne regiony objęte zmianami w październiku to: wschodnia część Wielkopolski i południowo — zachodnia województwa zachodniopomorskiego. Na listopad Orange odłączenie od sieci 3G zaplanowało w m.in. nieopodal Szczecina, Radomia, Suwałk i Płocka.

A co jeśli po zmianie nie można dzwonić?

Każdy, kto mieszka na terenie objętym zmianami, powinien sprawdzić, czy kart SIM oraz telefon współpracują z 4G LTE i obsługują VoLTE. Operator zaznaczył, że mieszkańcy okolic Koszalina i Słupska powinni to zrobić do 6 maja.

Boeing i Airbus obawiają się 5G. Czy technologia może być niebezpieczna dla samolotów?Boeing i Airbus obawiają się 5G. Czy technologia może być niebezpieczna dla samolotów? Mikołaj Frączak

Jeśli okaże się, że jest problem z kartą SIM, Orange deklaruje bezpłatną wymianę na kartę w nowszej technologii. Wystarczy udać się do salonu. Jeśli jednak klienci chcą zostać przy starszych modelach zarówno telefonów, jak i SIM, Orange zapewni im dostęp do usług w technologii 2G.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Orange planuje, że wygaszanie 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 roku. "Plany na dalsze wyłączenia przekazywane będą z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem" — zadeklarował operator. Świadczenie usług 3G w Polsce zakończyła już firma T-Mobile.

Dlaczego 3G ustępuje miejsca nowszym technologiom?

Technologia 3G, choć kiedyś stanowiła przełom, dzisiaj nie jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transmisję danych. Średnia prędkość, jaką oferuje 3G, to około 7,2 Mb/s, co w porównaniu z LTE, gdzie prędkości mogą osiągać nawet 300 Mb/s, jest wartością niewystarczającą dla współczesnych aplikacji i usług online.

Czym jest technologia 5G Standalone? Ericsson zbuduje sieć rdzeniową dla OrangeCzym jest technologia 5G Standalone? Ericsson zbuduje sieć rdzeniową dla OrangeMikołaj Frączak

W miarę jak coraz więcej urządzeń jest podłączanych do internetu, a aplikacje stają się bardziej zasobożerne, sieci muszą być w stanie obsłużyć ten wzrost ruchu. LTE nie tylko radzi sobie z tym lepiej dzięki wyższym prędkościom i mniejszemu opóźnieniu, ale również oferuje lepszą efektywność spektralną, co oznacza, że może przesyłać więcej danych na jednostkę pasma.

Jakie korzyści niesie za sobą wyłączenie sieci 3G?

Przejście na LTE i ostatecznie na 5G otwiera przed użytkownikami i firmami nowe możliwości. Poprawa jakości rozmów, szybsze ładowanie stron internetowych i stabilniejsze połączenia to tylko niektóre z bezpośrednich korzyści. Dodatkowo, zwiększenie efektywności sieci pozwala operatorom zredukować koszty operacyjne, co teoretycznie może prowadzić do obniżenia cen usług dla konsumentów.

 Planowane wyłączenie sieci 3G do końca 2025 roku jest częścią globalnego trendu, gdzie kraje na całym świecie krok, po kroku rezygnują z przestarzałej technologii na rzecz nowocześniejszych rozwiązań. Taki rozwój wydarzeń nie tylko świadczy o dynamicznym postępie technologicznym, ale również stawia przed nami nowe wyzwania związane z cyfrowym wykluczeniem.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!