FBI alarmuje, że przez cyberprzestępczość utracono 10 mld dolarów. To o ⅓ więcej niż rok temu
W 2022 roku Amerykanie utracili ok. 10 mld dolarów z powodu cyberprzestępczości – to ok. 30% więcej niż w roku ubiegłym. FBI otrzymało ponad 800 tys. skarg związanych z cyfrową działalnością kryminalną.
- Damian Jemioło
- /
- 16 marca 2023
10 mld strat z powodu cyberprzestępczości
Centrum Skarg dot. Przestępstw Internetowych (Internet Crime Complaint Center) wskazało, że w 2022 roku odnotowano 800 tys. zgłoszeń związanych z cyberprzestępczością. I choć ich liczba spadła w porównaniu do 2021 roku, to straty okazały się wyższe. W 2022 roku wyniosły one ok. 10 mld dolarów. Dla porównania – w roku ubiegłym było to niecałe 7 mld dolarów i już wówczas FBI alarmowało o olbrzymich kosztach z powodu działalności przestępczej.
Z danych FBi wynika, że 60% ofiar tego typu oszustw miało 60 lat i więcej (1,68 mld dolarów). To również ta grupa wnosiła najwięcej skarg i odnotowała największe straty. Mówimy tu jednak o bardzo szerokim gronie, bo obejmującym osoby z kilku kohort wiekowych. Na 2. miejscu pod względem strat znalazły się osoby w wieku 50–59 (1,26 mld dolarów), a na 3. 40–49 (1,19 mld dolarów).
Jak wyglądają spersonalizowane ataki na ofiary wycieków?Anna Petynia-Kawa
Najmniej pieniędzy straciły osoby w wieku 20–29 (431,1 mln dolarów) i poniżej 20 roku życia (101,4 mln dolarów). To również te grupy wiekowe najrzadziej zgłaszały incydenty związane z cyberprzestępczością. Liczby te i tak porażają. A będzie tylko gorzej, bo jak przekonują dziennikarze Cybercrime Magazine – do 2025 roku koszty związane z cyberprzestępstwami wzrosną do 10,5 biliona dolarów rocznie.
Phishing góruje
Najczęściej zgłaszanym cyberprzestępstwem był phishing, stanowiący blisko połowę wszystkich zgłoszeń, co daje łączną liczbę 300 tys. skarg. Kolejnymi najczęściej występującymi zażaleniami były naruszenia danych osobowych – zgłoszone w prawie 60 tys. przypadków oraz brak płatności za otrzymany towar, który pojawił się w ponad 50 tys. doniesień.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że z 21 tys. zgłoszonych skarg, aż 70% dotyczyło ataków na służbowe skrzynki pocztowe. Ataki te, zwane Business Email Compromise (BEC), były często neutralizowane przez zespół Recovery Asset Team (RAT).
Dla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraMikołaj Frączak
Wraz z rosnącą liczbą cyberprzestępstw, niezwykle ważne jest zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń w internecie oraz zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Wszyscy użytkownicy internetu powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz podejmować odpowiednie działania w przypadku podejrzenia oszustwa lub ataku na swoje konto.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?