Internet - nadal jest narzędziem przestępców seksualnych

Z jednej strony intenet nadal jest i będzie narzędziem dla przestępców seksualnych, którzy wykorzystują go do popełniania przestępstw na szkodę dzieci. Z drugiej strony, służby porządkowe coraz skuteczniej wykorzystują nowoczesne technologie, aby je zwalczać.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 16 marca 2023

Zagrożenia i szanse internetu

Dostępność ogromnej ilości treści pornograficznych, a także anonimowość i łatwość komunikacji stwarzają idealne warunki dla sprawców. Wraz z rozwojem technologii, przestępcy seksualni wykorzystują coraz bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak szyfrowane komunikatory czy sieci TOR, aby ukryć swoje przestępstwa i uniknąć odpowiedzialności karnej.

Atak hakerski na szpital Clínic. "Nie zapłacimy ani centa"Atak hakerski na szpital Clínic. "Nie zapłacimy ani centa"Monika Świetlińska

Z drugiej strony, służby porządkowe coraz skuteczniej wykorzystują nowoczesne technologie, aby zwalczać przestępstwa seksualne w Internecie. Współpraca z Europol, Prokuraturą Krajową i organizacjami non-profit, takimi jak National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC), pozwala na skuteczne ściganie sprawców i ochronę ofiar.

Ważnym elementem walki z przestępstwami seksualnymi w Internecie jest również edukacja. Tylko dzięki świadomości i działaniom podejmowanym na wielu płaszczyznach można skutecznie zwalczać przestępstwa seksualne w Internecie i chronić dzieci przed ich skutkami. Niestety, w najgorszej sytuacji są dzieci — ofiary własnych rodziców. I właśnie z taką sytuacją zmierzyli się ostatnio policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przeprowadzając operację o kryptonimie „Barbossa” skierowaną przeciwko sprawcom przestępstw seksualnych, w wyniku czego zatrzymano 49 osób, z czego 21 zostało tymczasowo aresztowanych. 

Zwalczanie przestępstw z wykorzystaniem internetu

W minionym tygodniu, 372 policjantów z CBZC oraz z komend wojewódzkich, w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, przeprowadziło kolejną dużą operację przeciwko sprawcom przestępstw seksualnych. Zatrzymano 49 osób w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono 87 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono ponad 720 cyfrowych nośników, zawierających po wstępnych badaniach ponad 170 tysięcy plików przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci. Według śledczych, materiały te były rozpowszechniane za pośrednictwem różnych kanałów, w tym w zamkniętych grupach przy użyciu szyfrowanych komunikatorów.

Operacja była koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami terenowymi w całym kraju. Efektem współpracy z Europol i amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) były sukcesywnie odnotowywane wyniki działań.

Generał cyberwojsk trafił na celownik oszustówGenerał cyberwojsk trafił na celownik oszustówDamian Jemioło

Zatrzymani usłyszeli zarzuty karne związane z posiadaniem i rozpowszechnianiem treści o charakterze pedofilskim zgodnie z art. 202 § 3 k.k. W 21 przypadkach zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów. Zabezpieczono ponad 641 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in. mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka. Spośród wszystkich zatrzymanych, czterech podejrzanych już w przeszłości usłyszało zarzuty karne związane z rozpowszechnianiem lub posiadaniem materiałów o charakterze pedofilskim. 

To jeszcze nie koniec

Obecnie trwają oględziny zabezpieczonych nośników, zawierających drastyczne materiały z udziałem dzieci, a od ich wyników zależy przedstawienie podejrzanym kolejnych zarzutów przez śledczych.

Zwalczanie przestępstw seksualnych z wykorzystaniem Internetu jest jednym z głównych celów policjantów CBZC, którzy współpracują z wieloma instytucjami i organizacjami, aby zminimalizować przestępczość internetową związaną z wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców tych przestępstw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!