Gotowe oprogramowanie stron internetowych - jak się tworzy takie rozwiązania?

Czasy, kiedy oprogramowanie zarządzające stroną WWW trzeba było pisać od zera, już dawno minęły. W sieci można znaleźć wiele świetnych, darmowych CMS-ów, czyli systemów zarządzania treścią, które mogą pomóc rozwijać nasze projekty. Jak tworzy się takie rozwiązania?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 maja 2021

Czy trudno jest stworzyć autorskie oprogramowanie do zarządzania stroną?

W dużej mierze zależy to od stopnia złożoności projektu. Jeśli osoba, od której otrzymaliśmy zlecenie, nie chce, by stronę napędzał na przykład Wordpress czy Drupal i upiera się przy autorskim rozwiązaniu, to kluczową rolę — zarówno pod kątem roboczogodzin, jak i wyceny — odegra struktura takiego serwisu.

Moduły odpowiedzialne za zarządzanie prostym blogiem można stworzyć w kilka dni. Jeszcze prościej rysuje się kwestia tak zwanych static-pages, czyli stron-wizytówek, które mają tylko grafikę i ustanowioną treść, bez opcji prowadzenia bloga czy sekcji aktualności. Takie projekty można wykonać nawet w jeden dzień. 

Można powiedzieć, że im więcej pracy będzie wymagał od nas projekt, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na dodatkowe funkcje czy powiązania między kolejnymi sekcjami. Najbardziej zaawansowane wdrożenia wymagają zespołu złożonego z kilkudziesięciu osób, a prace trwają miesiącami.

Dużą rolę odgrywa też technologia. Inaczej podchodzi się do klasycznej strony WWW, a inaczej do rozbudowanego serwisu, który poza sekcją widoczną w sieci ma też ukrytą strukturę widoczną tylko dla osób zarejestrowanych. Podobne sytuacje można mnożyć.

Kiedy warto postawić na autorskie oprogramowanie pod zamówienie?

Przyjmuje się, że doskonale sprawdzi się ono zwłaszcza w dużych projektach. Zarówno Wordpress jak i Drupal czy Publii, to świetne, darmowe narzędzia, które na przestrzeni ostatnich lat tak płynnie ewoluowały, że dziś stanowią fundament zdecydowanej większości stron, jakie znajdziemy w internecie.

Blogi, strony firm czy wizytówki prawników lub straży pożarnych, czy urzędów gmin coraz częściej są napędzane właśnie przez te narzędzia. Wynika to z kilku rzeczy, pośród których kluczową rolę odgrywa wysoki poziom bezpieczeństwa, podatność na modyfikacje oraz imponujące repozytorium wtyczek, które znacznie zwiększają potencjał serwisu.

Autorskie oprogramowanie — jeśli tworzone jest właściwie — cechuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde narzędzie można złamać. Zdajemy się więc tutaj na programistę. Pokładamy nadzieję w tym, że jest on wystarczająco dobry. Czy tak jest? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie są etapy tworzenia autorskich platform CMS?

Zespoły zwykle korzystają z tablic SCRUM. Ich dokładny podział zależy od kultury pracy panującej w firmie. Zwykle na początku opisuje się składowe moduły i przydziela do nich zespoły programistów. Równolegle tworzona jest warstwa graficzna serwisu. Moduły muszą przejść przez testy jakościowe i wydajnościowe. 

Jeśli wszystko jest w porządku, to osadza się w nich grafikę strony, wydziela dostęp do edycji serwisu dla zamawiającego i przeprowadza testy zamknięte. Jeśli klient nie zgłasza uwag i jest zadowolony z funkcjonalności projektu, pozostaje już tylko wystawić fakturę za wykonane zadanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!