ISO 50001. Na czym polega?

Normy ISO definiują niemal każdy obszar naszego funkcjonowania. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że konkretny proces, który wpływa na naszą codzienność, powstał właśnie dzięki ISO. Ot, na przykład energia elektryczna. W części zarządza nią norma ISO 50001. Na czym polega ta norma?

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 maja 2021

Na co wpływa ISO 50001?

Przede wszystkim na zasady z obszaru zarządzania energią. Norma definiuje tak zwaną efektywność energetyczną. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że nasza firma przed wprowadzeniem ISO 50001 zużywała prąd o łącznej wartości 1000 złotych na miesiąc.

ISO 50001 powinno skupić się na takim zoptymalizowaniu wszystkich czynników, które w ostatecznym rozrachunku składają się na rachunek, by ten zmalał o przyjętą w dokumencie wartość, która zazwyczaj jest wyrażana w procentach.

ISO nie tylko pomoże nam zaoszczędzić pieniądze. Zmniejszy też nasz ślad węglowy, czyli emisję dwutlenku węgla, jaką nasza działalność emituje do atmosfery, tym samym zanieczyszczając środowisko naturalne. Bez względu na to, ile CO2 wypuszczamy, zawsze warto minimalizować tę liczbę.

To świetny pomysł na kampanię PR-ową, dzięki której będziemy w stanie zbudować profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa, które nie tylko jest przyjazne dla pracownika, ale i dba o ekologię. W XXI wieku to niezwykle ważne zagadnienie.

Kluczowe obszary ISO 50001

Najważniejszym elementem dokumentu jest tak zwany plan optymalizacji energetycznej. Zwykle zawiera on wyrażone w procentach wartości, jakie chcemy osiągnąć w określonym czasie. Należy dokładnie podejść do tych danych, by nie narzucać sobie celów zbyt ambitnych, których nie będziemy w stanie zrealizować.

O wiele lepiej wyjść od progu redukcji emisji CO2 choćby o 5-10% niż od razu atakować próg 50%. Zawsze warto dokładnie opisać poszczególne etapy, dzięki którym zmniejszymy emisję. Może to być na przykład wymiana urządzeń na nowsze, które pożerają mniej prądu.

Warto też zastanowić się nad systemem monitoringu zużycia energii, by szybko oszacować, czy w danym miesiącu zbliżamy się do upragnionego celu. Pomocne mogą być choćby inteligentne gniazdka, które w czasie rzeczywistym pokazują zużycie prądu.

Ekologia może być też ciekawym motorem napędowym do zmian w strukturze premii. Jeśli dany dział radykalnie zmniejszy zużycie energii lub będzie liderem w zakresie segregacji nieczystości, to premia motywacyjna jest jak najbardziej na miejscu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy zacząć przygotowania do wdrożenia ISO 50001?

Nie ma idealnego momentu. Najlepiej wyjść z założenia, że im szybciej, tym lepiej, jednak nie powinno zwalniać to naszej firmy z wykonania pełnego audytu energetycznego. Zawsze warto poznać wszystkie dane wyjściowe, by opracować cele, które będą możliwe do osiągnięcia.

Jednym z ostatnich kroków jest wybór właściwej jednostki certyfikującej, która przeprowadzi nas przez cały proces krok po kroku. Pracownicy zapewne wskażą wiele nieścisłości, które przed oficjalnym audytem będzie trzeba poprawić. Czy mimo tego trudu, warto zainwestować w ISO 50001? Zdecydowanie!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!