Kiedy warto spisać testament?

Wiek, ryzyko zawodowe czy dziwne przeczucie od lat zajmują dość wysokie miejsca na liście przyczyn, które stoją za spisaniem testamentu. Kiedy warto go sporządzić i jakie dane powinno się tam zawrzeć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Czy istnieje idealny moment na spisanie testamentu?

Niestety nie. Nie ma żadnego uniwersalnego klucza, bo nikt z nas nie wie, jak długo będzie żył. Można z pewnym prawdopodobieństwem próbować oszacować, jak długo będziemy w dobrej kondycji zdrowotnej i na podstawie tych danych próbujemy obliczyć ten właściwy moment.

Mimo tego, że analiza czynników zdrowotnych może pomóc nam uchronić się przed chorobami — lub w porę je zdiagnoznować — to nie można zapominać o ogromnej ilości czynników towarzyszących, które są od naszej ogólnej kondycji zdrowotnej zupełnie niezależne.

Można tu wskazać choćby na ryzyko wypadku komunikacyjnego. Miliony Polaków każdego dnia podróżują do pracy swoim samochodem. Wystarczy, że na moment stracimy uwagę i może dojść do tragicznego w skutkach wypadku. Co więcej, wcale nie musi on nastąpić z naszej winy.

Czynników ryzyka jest zresztą o wiele więcej. Doskonale pokazała to pandemia koronawirusa. Choroba zabrała wiele osób młodych, wysportowanych czy takich, które prowadziły zdrowy tryb życia, a na dodatek nie były obciążone chorobami współistniejącymi. 

Pozwala to stwierdzić, że nie powinniśmy odkładać decyzji o spisaniu testamentu na ostatnią chwilę, licząc na to, że jakoś to będzie. Wbrew pozorom, nasze życie jest bardzo kruche i wpływa na nie tak wiele zmiennych, że trudno ze stuprocentową pewnością oszacować, czy nasze plany na najbliższy tydzień nie zostaną zakłócone przez jakieś nagłe zdarzenie.

O czym pamiętać, gdy spisujemy testament?

Na pewno musimy poświęcić odpowiednio duży nacisk na formę tego dokumentu. Wbrew temu, co często widzimy w telewizji, dowolna kartka papieru, gdzie spiszemy naszą wolę, nie ma jeszcze wiążącej mocy prawnej, co wynika ze specyfiki polskiego ustawodawstwa. 

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Testament powinien być sporządzony w obecności notariusza lub dostarczony mu jako tak zwany akt notarialny. Ten zabezpiecza naszą wolę, a także jest jej wykonawcą. Po śmierci osoby, której dotyczy testament, strony wymienione w dokumencie są wzywane do notariusza na odczytanie ostatniej woli zmarłego. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Taka forma ma charakter prawnie wiążący. Warto pamiętać o tym, że każda aktualizacja testamentu również musi być zatwierdzona i przekazana notariuszowi. Jeśli nagle zdecydowaliśmy, że wykreślamy z listy osób dziedziczących wybranego członka rodziny, to notariusz musi o tym wiedzieć.

Zagrożenia, jakie generuje dziedziczenie

Pamiętajmy o tym, że — wbrew obiegowej opinii — nie dziedziczymy tylko i wyłącznie dóbr, jakie mają określoną wartość materialną, która jest naszym zyskiem, a więc na przykład domów, mieszkań, obligacji czy innych papierów wartościowych.

Można odziedziczyć też czyjeś długi. Te zresztą mogą być bardzo wysokie. Na szczęście ustawodawca daje możliwość odmowy przyjęcia takiego spadku. Tutaj również przyda nam się notariusz, ale i radca prawny. Musimy zwrócić się do właściwego Sądu z wnioskiem o wykreślenie nas z listy dziedziczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!