Kiedy trzeba wozić dowód rejestracyjny ze sobą?

Dowód rejestracyjny to dla kierowców drugi najważniejszy dokument, który jeszcze kilka lat temu był wymagany podczas kontroli, zaraz obok prawa jazdy. Na skutek zmian w przepisach, nie trzeba go już wozić ze sobą. Są jednak sytuacje, które można uznać za wyjątkowe. Kiedy trzeba wozić dowód rejestracyjny pojazdu ze sobą?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Czy kierowca musi okazać dowód rejestracyjny podczas kontroli?

W zdecydowanej większości przypadków nie. Na mocy nowelizacji ustawy z pierwszego października 2018 roku, kierowca nie musi już mieć przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego samochodu, którym się w danej chwili przemieszcza. 

Nie ma też konieczności okazywania funkcjonariuszom służb mundurowych potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wynika to z tego, że oba dokumenty zostały zdigitalizowane i policja ma do nich dostęp z poziomu bazy CEPIK, przez zamkniętą i zabezpieczoną sieć.

Nieco później, bo w 2020 roku, ustawodawca zwolnił kierowców z konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy. Te dane również zostały zdigitalizowane, co skutkuje tym, że kierowca nie musi już wozić żadnego  tych dokumentów ze sobą.

Mimo tego, że informacje z bazy są zdigitalizowane, czasem dochodziło do sytuacji, kiedy informacje o badaniach technicznych pojazdu nie pokazywały się w systemie CEPIK. W praktyce skutkowało to tym, że policjant mógł słusznie podejrzewać, że kierowca go oszukuje i nie przeprowadził badań technicznych samochodu na czas. A jest to zagrożone wieloma sankcjami, jakie dopuszcza nasze prawodawstwo, wraz z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Dochodziło więc do sytuacji, kiedy kierowca — często razem z policją — musiał jechać do domu i udowadniać, że dysponuje ważnym badaniem technicznym pojazdu. Z pomocą przychodził tradycyjny druk, który jest zawsze wystawiany przez okręgowe stacje kontroli pojazdów.

Kiedy przydaje się tradycyjny papierowy dowód rejestracyjny?

Poza takimi sytuacjami, jak powyższa, zawsze warto mieć ze sobą ten doklument gdy wybieramy się autem poza granice kraju. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie służby zagraniczne mają dostęp do ujednoliconych baz.

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Jeśli więc wyjeżdżamy do państw, które są poza europejskim obszarem gospodarczym, to tradycyjne dokumenty — zarówno prawo jazdy — jak i dowód rejestracyjny doskonale się przydaje. Czasem to jedyny skuteczny sposób, by przekonać służby, że mamy odpowiednie dokumenty, które dają nam prawo kierowania danym pojazdem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy dowód rejestracyjny będzie niezbędny w Polsce?

Ustawodawca z jednej strony zwolnił kierowców z konieczności posiadania dokumentu, ale z drugiej strony wprowadzono tu jeden zasadniczy wyjątek. Dotyczy on corocznych przeglądów technicznych pojazdów, jakie wykonuje się na stacjach diagnostycznych.

Owszem, diagności mają wgląd do wielu ważnych informacji o naszym samochodzie, jednak przed przystąpieniem do przeglądu musimy okazać tradycyjny dowód rejestracyjny naszego auta. Bez tego dokumentu diagnosta może odmówić przystąpienia do wykonania przeglądu technicznego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!