Jakie dyski twarde sprawdzą się w firmowych komputerach?

Rynek podzespołów do komputerów wciąż ewoluuje. Podzespoły, których używaliśmy kilka lat temu, uchodzą już za przestarzałe. Uwaga ta dotyczy zarówno kart graficznych, monitorów, jak i dysków twardych. Jakie dyski twarde sprawdzą się w firmie w 2021 roku?

  • Michał Górecki
  • /
  • 3 czerwca 2021

Jakie rodzaje dysków twardych napędzają współczesne komputery?

Jeszcze kilka lat temu można było wymienić trzy rodzaje nośników, które funkcjonowały niejako obok siebie. Były to tradycyjne dyski HDD, czyli tak zwane nośniki talerzowe. Z biegiem czasu na rynku pojawiły się też hybrydy, czyli połączenie dysku HDD z nośnikiem elektronicznym.

Taki duet zwykle opierał się na następującym podziale: dysk elektroniczny ze względu na większą szybkość zapisu i odczytu danych był tym miejscem, gdzie instalowano system operacyjny. Miało to zapewnić większą stabilność i responsywność oprogramowania.

Bez wątpienia było to dobre rozwiązanie, jednak miało ono swoje mankamenty. Największym z nich było to, że ilość miejsca na takim nośniku zwykle wynosiła 20-30 GB. To bardzo mało miejsca, zwłaszcza na system operacyjny jak Windows, który przecież ciągle jest przez Microsoft aktualizowany. Można więc powiedzieć, że było to rozwiązanie dobre, jednak do czasu. 

Z biegiem czasu zaczęły dominować typowe dyski elektroniczne, czyli nośniki SSD. Wyróżnia je o wiele większa szybkość przetwarzania danych niż tradycyjnych nośników talerzowych. Technologia szybko stała się niezwykle popularna i dziś to właśnie te dyski szturmem zdobywają rynek.

Jakie zagrożenia generują dyski SSD?

Jest to nośnik, który przetwarza dane, które nie są zapisywane na tradycyjnych nośnikach talerzowych. To główna różnica względem dysków HDD. Niestety, mimo tego, że jest to pod wieloma względami technologia nowsza, to nie oznacza to, że jest wolna od wad i potencjalnych zagrożeń.

Dysk SSD jest podatny na promieniowanie magnetyczne. Jeśli więc położymy go w niewłaściwym miejscu, to jest dość prawdopodobnym, że ulegnie on uszkodzeniu, a użytkownik utraci zgromadzone tam dane, lub ich część. Nośniki tego typu uchodzą też za dość delikatne, podatne na uszkodzenia. 

Jeśli chcemy kupić zewnętrzny dysk SSD, który często będziemy przenosić z miejsca w miejsce — na przykład przekazując go sobie między pracownikami, którzy wykonują dla firmy konkretne projekty — to zawsze warto dodatkowo zabezpieczyć go tak zwaną kieszenią ochronną.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jaki dysk wybrać do firmowego komputera?

Praktyka wielu firm pokazuje, że nośniki SSD to bardzo sensowny wybór. Wpływają one pozytywnie na szybkość ładowania się systemu operacyjnego oraz zasobożernych aplikacji, co pomaga zwiększyć wydajność w miejscu pracy. 

Zawsze warto pamiętać o tym, że nie jest to technologia doskonała. Idealnym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w dyski SSD oraz firmową chmurę danych, która będzie dla naszej działalności dodatkowym buforem bezpieczeństwa. Gdyby nośnik uległ uszkodzeniu, to zawsze będziemy w stanie odzyskać kluczowe dla naszej działalności dane z chmury.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!