Zasady PPOŻ - co trzeba wiedzieć?

Zbiór zasad przeciwpożarowych to jeden z najważniejszych dokumentów, który reguluje działanie wielu firm w całej Polsce. Dlaczego PPOŻ jest tak ważny? Jakie zasady warto wdrożyć w życie?

  • Iga Gradzka
  • /
  • 9 czerwca 2021

PPOŻ — czy jest obowiązkowy?

Wbrew obiegowej opinii szkolenie z zasad przeciwpożarowych to nie opcja, a obowiązek pracodawcy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce krajem, musi on zorganizować takie szkolenie. Pracownicy muszą nauczyć się, jak zachować się w razie pożaru, gdzie znajdują się ścieżki ewakuacyjne oraz kiedy wezwać pomoc.

Mimo tego, że mogłoby wydawać się, że to dość powszechnie rozumiane nawyki, to jednak wciąż zdarzają się firmy, które nie przykładają do kwestii bezpieczeństwa PPOŻ należytej wagi. Skutkuje to tym, że w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, szkody, jakie poniesie nasza firma, mogą być o wiele wyższe. 

Warto pamiętać też o tym, że szkolenie nie może zakładać domniemania winy pracownika. Pożar może zostać zainicjowany na przykład na skutek awarii maszyny czy spięcia w instalacji elektrycznej. Trzeba podejść do tego problemu w sposób bardzo szeroki. Często okazuje się, że zaprószenie ognia odpowiadają na przykład gryzonie: szczury czy myszy.

Szkolenie powinno być zorganizowane przez specjalistę do spraw ochrony przeciwpożarowej, jednak może je też przeprowadzić inspektor PPOŻ. Oznacza to, że są to osoby po specjalistycznych kursach, które wiedzą, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Czy w ramach zasad PPOŻ firma musi mieć instrukcję bezpieczeństwa?

Tak. Instrukcja bezpieczeństwa przeciwpożarowego musi być spisana, a pracownicy muszą pisemnie potwierdzić zaznajomienie się z nią. Warto podkreślić, że zasady PPOŻ muszą być zgodne z obowiązującym w Polsce kodeksem pracy.

Czy mogę samodzielnie zutylizować dokumenty firmowe?Czy mogę samodzielnie zutylizować dokumenty firmowe?Martyna Kowalska

Zwykle dzieli się je na część ogólnodostępną oraz tak zwaną specyfikację, gdzie opisane są między innymi zasady techniczno-budowlane. Pamiętajmy też o tym, że nawet najlepiej spisana instrukcja nie zwalnia nas od obowiązku dodatkowego zabezpieczenia nieruchomości.

W firmie muszą znajdować się wymagane przy odbiorze (którego zwykle dokonuje Państwowa Straż Pożarna) gaśnice, ścieżki awaryjne czy emblematy fluorescencyjne, które w ciemnościach wskażą drogę do wyjścia ewakuacyjnego. W niektórych przypadkach wymagane są też czujniki dymu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jaki akt prawny reguluje kwestie PPOŻ w Polsce?

Zasady ochrony przed pożarem opisane są w wielu różnych ustawach i rozporządzeniach, jednak nadrzędną rolę należy wskazać na Ustawę o PPOŻ z 24 sierpnia 1991 roku z późniejszymi zmianami. To właśnie ten akt prawny odgrywa w Polsce bardzo duże znaczenie.

Praktyka pokazuje, że do zasad ochrony przed pożarem trzeba podejść w sposób bardzo szeroki. Niektóre segmenty gospodarki — z racji na prowadzoną działalność — są bardziej narażone na wystąpienie pożaru. Takie działalności muszą spełnić wiele innych wymogów, zanim ich siedziby zostaną dopuszczone do użytku.

Pamiętajmy też o tym, że zasady ochrony PPOŻ z firmy nie mogą być przekładane jeden do jednego do zasad budowlanych, które regulują na przykład posesje jednorodzinne. To dwie zupełnie inne kwestie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!