Stanowisko pracy a Home Office - kto za nie odpowiada?

Pandemia koronawirusa zmieniła w naszym życiu bardzo wiele. Zarówno w kwestii spędzania wolnego czasu, jak i w pracy. Coraz popularniejsza jest praca zdalna, czyli taka, którą świadczymy dla naszego pracodawcy z domu. Kto w takiej sytuacji odpowiada za stanowisko pracy?

Stanowisko pracy a Home Office - kto za nie odpowiada?
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 czerwca 2021

Jakie akty prawne regulują wyposażenie stanowiska pracy?

Należy rozgraniczyć pracę w firmie, a pracę zdalną. W tym pierwszym przypadku dość dużo światła na sprawę rzuca kodeks pracy. Pracownik musi mieć dostęp do odpowiedniego krzesła, biurka, a nawet do właściwego dostępu do światła.

To bardzo ważne kwestie, które mogą być wyrywkowo sprawdzone podczas kontroli. Warto pamiętać też o tym, że różne akty prawne regulują kwestie związane z komputerem, z jakiego korzystamy. Wystarczy tu wskazać na przykład na kwestię legalności oprogramowania.

W firmie sprawa jest prosta. Komputer, na którym zlecone zadania wykonuje pracownik, powinien wchodzić w skład mienia firmy. Może to regulować zarówno umowa leasingu jak i faktura zakupowa, jeśli kupiliśmy ten sprzęt za gotówkę.

To właściciel działalności odpowiada za to, co się na nim znajduje. Oprogramowanie musi być legalne, a odpowiednie licencje muszą pozwalać na użytek komercyjny. To bardzo ważna kwestia, na przykład w sytuacji, gdy chcemy trochę zaoszczędzić i kupić do firmy pakiet Home lub edycję dla studentów.

Praca zdalna a zasady pracy

Szefowie wielu firm w Polsce szybko przekonali się o tym, że pełna kontrola osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie jest niezwykle trudnym zadaniem. Ci sami szefowie bardzo często przekonali się także o tym, że wydajność pracy z domu jest taka sama, a nieraz i wyższa niż wtedy, gdy pracujemy w biurze.

Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Michał Górecki

Wiele firm bardzo szybko rezygnowało z czynnika kontrolnego, bo nagle okazywało się, że osoby wykonujące dla nas konkretne działania radzą sobie po prostu świetnie: oddają projekty na czas, zawsze są dostępne w sieci lub pod telefonem i można mieć do nich pełne zaufanie. 

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Kto odpowiada za stanowisko pracy w domu?

Prawodawstwo wciąż nie nadąża za pandemią, choć warto wzmiankować tu o tym, że zostały już poczynione pierwsze kroki, by usankcjonować pracę zdalną i najważniejsze jej kwestie. Na ten moment stanowisko pracy pozostaje jednak po stronie pracownika.

Jeśli będzie mu wygodnie pracować z łóżka lub fotela, to przełożony nie ma na to praktycznie żadnego wpływu. Tak samo, jak na pozycję jego ciała podczas takiej pracy, która przecież jest daleka od ideału i odpowiedniego ustabilizowania odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. 

Szefowie mogą co najwyżej stworzyć wzory dobrych praktyk, ustalić zasady pracy w domu, a następnie próbować wymusić ich przestrzeganie. To jednak bardzo trudne zadanie. Dobrą praktyką byłoby użyczanie firmowych komputerów na potrzeby pracy zdalnej z jednoczesnym podpisaniem umów powierzenia sprzętu, które przenoszą część odpowiedzialności za sprzęt i oprogramowanie tam zainstalowane na pracowników. Jeśli pracownicy zostaną postawieni w sytuacji, kiedy muszą pracować na swoich prywatnych urządzeniach, to zdecydowanie warto odpowiednio je zabezpieczyć, by zmniejszyć ryzyko wycieku firmowych danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Algorytm Twittera faworyzuje prawicę
rozwiązania

Algorytm Twittera faworyzuje prawicę

Twitter promuje za pośrednictwem swojego algorytmu treści o charakterze prawicowym czy też konserwatywnym. Oznacza to, że treści bardziej liberalne czy też lewicowe mogą być słabiej pozycjonowane....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!