ISO 9001:2015 - jak wygląda procedura wdrożeniowa?

Gdyby przeprowadzić ankietę, gdzie zapytano by przedsiębiorców, który standard ISO cieszy się największą popularnością, to większość zapewne wskazałaby właśnie na normę 9001. Co stoi za jej sukcesem? Jak wygląda procedura wdrożeniowa?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 czerwca 2021

ISO 9001:2015 — podstawowe informacje

Jest to jeden ze standardów zarządzania jakością. Zgodnie z wytycznymi, tę normę mogą stosować wszystkie organizacje. Nie ma tutaj limitów wielkościowych czy ograniczenia normy tylko do niektórych sektorów rynku, na przykład do branż produkcyjnych. 

Kluczową kwestią w ISO 9001 jest wprowadzenie nadzoru nad dokumentacją. Ważne jest też zaimplementowanie systemu jakości, za którego wdrożenie będą odpowiadać wyznaczeni w tym celu pracownicy. Można nawet powołać specjalistę do spraw wdrożenia ISO i zarządzania jakością, jednak rolę tę może też pełnić właściciel firmy. 

Jest to bardzo szeroki zakres, który znacznie ułatwia wdrożenie standardu. Dlaczego warto zainwestować w ISO 9001:2015? Przede wszystkim dlatego, że jest to standard, który daje nam możliwość wejścia na zupełnie nowe rynki. Coraz częściej zdarza się, że duże firmy z Europy Zachodniej wręcz wymagają certyfikatu zarządzania jakością. Jest to więc dokument, który pomoże nam uwiarygodnić się w oczach partnerów biznesowych.

Jakie zasady są kluczowe dla ISO 9001?

Przede wszystkim, zorientowanie na klienta. Bardzo wysoko cenioną kwestią jest też opracowanie schematów rozwoju przedsiębiorstwa i wytyczenie celów. Zarówno tych, które chcemy zrealizować w bliskiej perspektywie czasowej, jak i celów dalekoterminowych. 

Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Rafał Stępniewski

ISO kładzie też ogromny nacisk na pracowników. Zgodnie z wytycznymi, największym atutem naszej działalności są jej pracownicy. Muszą oni mieć zapewnione właściwe warunki pracy, jasno rozpisane zasady awansu zawodowego oraz liczne czynniki motywacyjne, które zwiększą ich zaangażowanie w rozwój działalności. Ważne jest też ich ciągłe doskonalenie zawodowe.

Dużą rolę odgrywa też jasna ścieżka decyzyjna. Firma zgodna z ISO 9001 musi mieć klarowny schemat podejmowania decyzji. Pracownicy (zarówno wyższego szczebla, jak i ci zatrudnieni w drabinie firmy nieco niżej) muszą wiedzieć, jakie schematy zachowań trzeba przedsięwziąć w różnych sytuacjach, a więc na przykład w razie wypadku w pracy lub w razie awarii czy urlopu wybranego kierownika.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Procedura wdrożeniowa ISO 9001

Na początku powinniśmy wybrać jednostkę certyfikującą, która wykona dla nas audyt wstępny, który zidentyfikuje potencjalne problemy, z jakimi firma musi uporać się przed właściwym etapem certyfikacji. Nie musimy korzystać z pomocy firm  pośredniczących, jednak znacznie ułatwia to przejście całego procesu.

Gdy audyt wstępny wykaże, że jesteśmy gotowi, rozpoczyna się właściwa część certyfikacyjna. Do firmy przyjeżdża audytor, który sprawdza m.in. dokumentację, a także analizuje, czy odpowiada ona stanowi faktycznemu, zastanemu na miejscu.

Jeśli przejdziemy audyt, to na trzy lata otrzymamy certyfikat ISO 9001:2015. Warto jednak pamiętać o tym, że corocznie będziemy musieli przejść tak zwany audyt przypominający, który ma na celu sprawdzić, czy aby na pewno nasza firma przestrzega wszystkich standardów, jakie narzuca norma 9001.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!