Bezpieczeństwo w sieci - na co warto zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo w internecie to kluczowa kwestia. Zarówno w domu, jak i w firmie. Internet już dawno temu przestał być bezpiecznym miejscem. Globalna sieć danych pełna jest potencjalnych niebezpieczeństw, na które trzeba uważać. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci?

  • Iga Gradzka
  • /
  • 9 czerwca 2021

Dlaczego warto troszczyć się o bezpieczeństwo w internecie?

Przede wszystkim dlatego, że nasze prawdziwe życie coraz bardziej przenika się z cyfrową rzeczywistością, którą wszyscy pomagamy tworzyć. Jak wspólnie tworzymy internet? Na przykład korzystając z serwisów społecznościowych, umieszczając tam swoje zdjęcia, czy posty.

Nie jest prawdą stwierdzenie, że w pełni bierne korzystanie z popularnych platform nie skutkuje zbieraniem o nas żadnych danych. To, na jakie linki i profile klikamy czy rzeczy, jakie polubimy, pomagają budować nasze cyfrowe ja. 

Tak samo, jak internet jest tworzony przez nas w chwili, gdy wpisujemy w wyszukiwarkę jakieś konkretne zapytanie. Załóżmy, że szukamy telewizora o przekątnej 55 cali. To, że kilka chwil później pojawiają nam się reklamy takich właśnie produktów, nie jest dziełem przypadku.

Wszystko, co udostępniamy w sieci, jest gromadzone i katalogowane. Niestety, ale daje raz wysłane do sieci — nawet, gdy szybko je usuniemy — zostają tam na zawsze. To ogromne ryzyko, które koniecznie musimy ograniczać. Zarówno, gdy chodzi o nasze życie prywatne, jak i zawodowe.

Jeśli w porę nie zadbamy o higienę cyfrową, to narażamy się na choćby takie zagrożenia, jak kradzież tożsamości. Zachodzi też duże ryzyko utraty ważnych danych, zarówno prywatnych, jak i firmowych. Może to nieść za sobą poważne skutki finansowo-prawne.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie?

Na pewno warto postawić na oprogramowanie VPN. Jeśli nie stać nas na aplikacje płatne, można zdecydować się na rozwiązania darmowe. Autorską sieć VPN można odnaleźć za darmo na przykład w przeglądarce Opera, która także udostępniana jest bezpłatnie. 

Jak określać trwałość produktu?Jak określać trwałość produktu?Martyna Kowalska

Powinniśmy też położyć odpowiednio dużą uwagę na to, z jakich serwisów korzystamy. Nie rekomenduje się podawania danych serwisom, które nie mają choćby podstawowego, darmowego certyfikatu SSL. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza danych logowania oraz informacji wrażliwych, czyli naszego imienia i nazwiska, numeru telefonu czy adresu. 

Nie powinno się też korzystać ze stron o wątpliwej reputacji, a zwłaszcza pobierać oprogramowania, które objęte jest szeroko rozumianym prawem autorskim. Jeśli chcemy cieszyć się jakąś grą lub aplikacją, kupmy ją, a nie pobierajmy z niepewnego źródła, narażając się na poważne zarzuty. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Higiena cyfrowa zaczyna się od edukacji

Nawet jeśli mamy komputer uzbrojony w najlepszego płatnego antywirusa czy profesjonalną sieć VPN, to wciąż możemy paść ofiarami cyberprzestępców. Wystarczy, że pracownik nie będzie znał zasad panujących w sieci i na przykład kliknie spreparowany link, a następnie dobrowolnie zainstaluje oprogramowanie szpiegujące, które po cichu wykradnie wiele naszych cennych danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!