Jak rozpoznać bota?

Jak informują specjaliści NASK znów wracają tematy zagrożenia epidemicznego oraz wrogich nastrojów związanych z obywatelami Ukrainy. Odpowiadają za nie głównie boty.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 czerwca 2022

Ukraińcy i zagrożenie epidemiczne?

Dalsze budowanie wrogich nastrojów wobec obywateli Ukrainy – temu służyły działania dezinformacyjne odnotowane w ostatnich dniach przez specjalistów NASK. Szkodliwe treści opierały się na nieweryfikowalnych i kontrowersyjnych relacjach. Powróciła również narracja dotycząca potencjalnego zagrożenia epidemicznego, które może pojawić się wraz ze wzrostem liczby uchodźców z Ukrainy. Wcześniej taka tematyka eskalowała za sprawą tematu małpiej ospy. Wątek chorób przenoszonych przez uchodźców będzie dalej wykorzystywany do budowania negatywnego wizerunku Ukraińców – zauważają eksperci z NASK.

W dużej mierze tego typu ataki miały charakter kampanii w cyberprzestrzeni rozprzestrzeniających się i podsycanych przez działanie botów, specjalnych programów komputerowych udających w serwisach społecznościowych działanie człowieka.

Jak rozpoznać bota?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Machinę dezinformacji napędzają nie tylko ludzie, ale także zautomatyzowane konta w mediach społecznościowych. Rozpoznanie bota może być pierwszym krokiem do weryfikacji treści.To prawdopodobnie bot, jeśli m.in.:- Konto zostało utworzone niedawno, ma jednak nienaturalnie dużo wpisów.- Posty pojawiają się o nieregularnych porach, np. w środku nocy,- Informacje na temat danych posiadacza konta są nieuzupełnione lub niespójne.

Korzystasz z Netflixa? Uwaga na fałszywe SMS-y

W długi weekend cyberprzestępcy przygotowali kampanię SMS-ową udającą popularny serwis streamingowy. Można nadal stracić pieniądze. — Uwaga na fałszywe SMS-y, w których cyberprzestępcy podszywają się pod @NetflixPL. Na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do serwisu oraz dane karty płatniczej. Zachowajcie czujność i ostrzeżcie znajomych!Kiedy wyłudzenie samych danych do kart płatniczych to za mało, oszuści chcą również połączyć naszą kartę z płatnościami mobilnymi Apple Pay. W większości przypadków limity w płatnościach mobilnych są wyższe niż w tradycyjnych metodach — sprawdźcie u siebie! – alarmuje CSIRT KNF.

Atak phishingowy na klientów Santandera. Nie daj się nabrać na fałszywe nagrodyAtak phishingowy na klientów Santandera. Nie daj się nabrać na fałszywe nagrodyMikołaj Frączak

Ostatnie dni to nie tylko ataki na użytkowników Netflixa. Popularność zdobywa też zapomniane już nieco oszustwo na filmy z Facebook i atak przez komunikator Messenger.

Wiadomość o filmie na Facebooku z Twoim udziałem? Uważaj, konto znajomego zostało zhakowane

Jeśli dostaliście od Waszych znajomych informację, że na Facebooku jest film z Waszym udziałem, nie odpowiadajcie na te wiadomości ani nie klikajcie w żadne linki. To oszustwo. — Otrzymałeś wiadomość na portalu Facebook z informacją o filmie z Twoim udziałem? Uważaj – to oszuści, którzy przejęli konto Twoich znajomych. Wejście w link i wprowadzenie danych logowania na fałszywej stronie grozi utratą dostępu do konta. Ostrzeżcie znajomych i włączcie uwierzytelnianie dwuskładnikowego (2FA) – alarmuje CSIRT KNF.

Najwyraźniej trwa atak na użytkowników Facebooka, a jego głównym kanałem pozostaje komunikator Messenger. Użytkownicy mogą otrzymywać wiadomości od swoich znajomych na temat publikacji filmu z ich udziałem. Tego typu wiadomości zawsze wzbudzają zainteresowanie, a dodatkowo je uwiarygadnia nadawca, często nasz bliski znajomy lub rodzina.

Każda taka wiadomość jest wysyłana już z przejętego, zhakowanego przez cyberprzestępców konta. Uruchomienie linku może prowadzić do zhakowania naszego konta i utraty nad nim kontroli. Efektem będzie rozprzestrzenianie się scamu na kolejnych użytkowników spośród naszej listy znajomych. Należy uważać na takie próby przejęcia konta i unikać odpowiedzi na dziwne pytania czy informacje zadawane przez naszych znajomych.

Źródło: CERT NASK, CSIRT KNF

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!