Jak skutecznie monitorować czas pracy?

Wydajność pracowników w firmie to jeden z nadrzędnych celów do weryfikacji, jakie prędzej czy później będą stanowiły oczko w głowie każdego szefa. Jak skutecznie monitorować czas pracy w firmie? Jest kilka sprawdzonych metod. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 kwietnia 2021

Jak sprawdzać, czy pracownicy pracują wydajnie?

Wiele zależy od tego, na jakim stanowisku pracują osoby, których czas pracy chcemy sprawdzić. Jeśli są to pracownicy biurowi to sprawa, jest bardzo prosta. Wystarczy skorzystać z dedykowanego oprogramowania, które śledzi aktywność użytkowników na komputerze.

Wiele firm stawia też na zasadę lepiej zapobiegać niż leczyć, pod której pojęciem należy rozumieć zdalne blokowanie serwisów społecznościowych z firmowych komputerów. Statystyki pokazują, że to właśnie na media społecznościowe wielu pracowników bardzo mocno przepala swój czas pracy.

W przypadku osób, które pracują z wykorzystaniem komputera coraz częściej — co zawdzięczamy pandemii COVID-19 — spotykamy się z bardzo prostą zasadą kontroli pracownika: sprawdzamy tylko, czy w powierzonym mu terminie wywiązał się ze zleconych zadań. 

Zakładając, że sprawa dotyczy na przykład informatyka, który z domu, pracując zdalnie, miał na określony dzień wykonać szereg działań, z których się wywiązał, to najlepiej nie monitorować dodatkowo takiej osoby. Skoro wywiązuje się ona dobrze z powierzonych jej zadań, to dodatkowe formy kontroli mogłyby spowodować zniechęcenie do pracy i pracodawcy.

Zabezpieczenie urządzeń mobilnych pod kątem wycieku danych osobowychZabezpieczenie urządzeń mobilnych pod kątem wycieku danych osobowych Alicja Skibińska

Kontrola wydajności pracowników magazynu — jak ją sprawdzać?

Metoda, z jakiej korzysta wiele firm to tradycyjny monitoring. Praktyka pokazuje, że to skuteczny sposób, który bardzo często skutkuje też wyższą jakością pracy oraz troską o materiały. Nie jest to regułą, jednak na pewno warto zwrócić uwagę na ten aspekt. 

W przypadku pracowników fizycznych i niższego szczebla, na pewno wielu szefów wciąż korzysta z chipów, czyli tak zwanych dyskietek, dzięki którym można szybko sprawdzić, czy taka osoba w porę przychodzi do pracy i czy przepracowuje cały czas, za jaki jej płacimy.

Dobrą praktyką jest wyznaczenie do kontroli takich osób jednego z pracowników. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie ona bardzo dobrze zna załogę i wie czego się po kolegach i koleżankach z pracy spodziewać. Dużą rolę odgrywa też dodatkowy czynnik motywacyjny.

Jeśli pracownik większość czasu spędza poza siedzibą firmy, bo na przykład pracuje jako handlowiec lub kurier, to można postawić na monitorowanie aktywności poprzez moduł GPS. Wydaje się jednak, że o wiele lepiej byłoby po prostu weryfikować wydajność w pracy po tym, czy wszystkie zlecone zadania na dany dzień zostały dobrze wykonane.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co zamiast monitoringu czasu pracy?

Praktyka pokazuje, że bardzo dobrym pomysłem na zwiększenie wydajności w firmie jest zbudowanie bardzo jasnej i klarownej drabinki awansów oraz systemu premiowego. To niezwykle skuteczne rozwiązania, których kluczowe znacznie dla rozwoju firm potwierdzają setki a może i tysiące firm z całego świata. 

Ani monitoring, ani dyskietka, chip RFID czy nawigacja GPS nie da tak dobrych efektów, jak motywacja finansowa. Warto dokładnie oszacować koszty w firmie, jakie generowałyby kolejne modernizacje czy na przykład zakup kamer. Nieraz może okazać się, że premie kwartalne będą dla nas o wiele bardziej opłacalne także pod kątem finansowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!