Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?

Certyfikat ISO 9001 potwierdza, że wdrożony system zarządzania jakością jest zgodny z odpowiednią normą, standardem światowym. Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 10 grudnia 2020

Co to jest norma ISO 9001?

Norma ISO 9001 to spis zasad i wymogów, które są wprowadzone w organizacji niezależnie od jej wielkości i rodzaju biznesu w jakim działa. Norma określa stopień zrozumienia i spełnienia przez organizację potrzeb klienta. Według ISO 9001 organizacja musi wprowadzić nadzór nad dokumentacją czy tez ustalić stopień zaangażowania kierownictwa w budowanie systemu zarządzania jakością, a także dokonywanie systematycznych pomiarów zadowolenia klienta czy jakości procesów.

Norma skupia się ośmiu zmiennych. Chodzi o zorientowanie na klienta, przywództwo, zaangażowanie ludzi, podejście procesowe, a także o to, że do zarządzania podchodzi się w sposób systemowy i ciągłe doskonalenie. Norma 9001 opiera się tez na rzeczowym podejściu do podejmowania decyzji, a także szukaniu wzajemnych korzyści organizacji i dostawców.

Gdy w firmie zostanie wdrożony system ISO 9001 każdy pracownik firmy powinien dokładnie znać swoje zadania w organizacji, a także w sposób kontrolowany podejmował działania, które mają na celu zaspokoić potrzeby klienta, a przede wszystkim uprościć do niezbędnego minimum ilość generowanych dokumentów.

Norma ISO 9001 może być wdrożona samodzielnie. W takim wypadku konieczne jest wyznaczenie Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością. Najczęściej jest to osoba, która dobrze zna się na zarządzaniu przedsiębiorstwem, najlepiej jeśli ma stanowisko kierownicze lub doświadczenie związane z pracą na takim stanowisku.

Pełnomocnik ma za zadanie samodzielnie zaprojektować i wdrożyć System Zarządzania Jakością, tak by był zgodny z normą ISO 9011. Dopiero potem trzeba przeprowadzić audyty, które mają na celu sprawdzenie, czy wszystkie procesy mogą być certyfikowane. Warto do takich audytów dobrze się przygotować. Przeprowadzają je specjalne jednostki certyfikujące, a jeśli wystąpią jakieś niezgodności to certyfikat nie zostanie wydany, a i tak będziemy musieli zapłacić za audyt. Jeśli wszystko jest ok, firma otrzymuje certyfikat ISO 9001

Certyfikacja zewnętrzna

Drugim sposobem jest możliwość uzyskania certyfikatu przy pomocy firmy doradczej. Taka firma pomoże przygotować procesy w firmie, tak by można było uzyskać certyfikat ISO 9001. Warto jednak pamiętać, że firma doradcza jest innym podmiotem niż jednostka certyfikująca. Nie jest wskazane by oba podmioty ze sobą współpracowały, choć czasem dzieje się to na stopie nieformalnej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak starać się o certyfikat ISO 9001?

Droga do certyfikacji ISO 9001 przebiega w kilku krokach. Najpierw należy zbadać dokładnie strukturę firmy, stworzyć schemat organizacyjny, a także mapę wszystkich procesów, które zachodzą w firmie. Kolejno tworzy się opisy przebiegu procesów, a na ich podstawie procedury. Potem procesy dostosowuje się do wymagań i norm ISO 9001. Już na tym etapie możemy zlikwidować procesy, które są nieekonomiczne, czy nieracjonalne. Przy okazji warto pamiętać o tym by nie tworzyć zbędnej biurokracji. Spisana dokumentacja po zatwierdzeniu przez prezesa firmy jest wdrażana. Warto pamiętać, że takie zmiany mają na celu przede wszystkim uporządkowanie pracy. W czasie wdrażania zmian, przeprowadza się wewnętrzne audyty. Po przeprowadzeniu wszelkich zmian, zgodnie z wytycznymi dokumentacji procesów, jednostka certyfikująca przeprowadza audyt certyfikujący. Jeśli wszystko jest wprowadzone zgodnie z normami, to firma ma w pełni funkcjonujący system zarządzania jakością, a także otrzymuje certyfikat normy ISO 9001.

Reasumując certyfikat ISO 9001 może być przyznany wyłącznie przez jednostkę certyfikującą. Do audytu certyfikacyjnego można przygotowywać się samodzielnie albo korzystając z pomocy firmy doradczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!