Ile kosztuje wdrożenie ISO?
Ile kosztuje wdrożenie ISO? Ile trzeba zapłacić by firma otrzymała certyfikat ISO? Koszty ISO to jedno z najważniejszych pytań zadawanych przez przedsiębiorców
- Rafał Stępniewski
- /
- 22 grudnia 2020
Ile kosztuje wdrożenie ISO?
Odpowiedź na pytanie ile kosztuje wdrożenie ISO nie jest prosta. Wdrożenie zależy od wielu zmiennych. Przede wszystkim od wielkości firmy. Im większa i z bardziej rozbudowaną strukturą, tym droższe wdrożenie systemu. Wszystko dlatego, że w ramach norm ISO konieczne jest przeszkolenie zespołów, a także przygotowanie całej firmy do certyfikacji. Na koszt certyfikacji wpływa też to jak skomplikowane są procesy w danej firmie.
Szkolenie pracowników przy wdrożeniu ISO
Znaczącym kosztem wdrożenia ISO jest koszt kompletnych szkoleń dla pracowników. Podstawą certyfikacji jest bowiem edukacja pracowników, a szczególnie kadry zarządzającej. Logicznie rzecz biorąc, im więcej pracowników do przeszkolenia, tym koszt będzie wyższy. Czy w związku z tym możliwe jest „wybiórcze” przeszkolenie zespołu? Można tak myśleć ale nie jest działanie wskazane. Im lepiej wyszkoleni pracownicy, tym łatwiej wprowadza się konkretny proces ISO. Koszt szkolenia zależy też od formy jego przeprowadzenia. Jeśli jest to szkolenie stacjonarne, podzielone na kilka zespołów, to będzie ono zdecydowanie droższe on takiego przeprowadzonego w formie online. Zdecydowanie najtańsze będzie przekazanie pracownikom po prostu materiałów dotyczących konkretnej normy ISO. Jednak skuteczność takiej edukacji jest dyskusyjna. Trudno zadawać pytania, czy dowiedzieć się o mało jasne kwestie. Mało tego. W przypadku gdy przekażemy pracownikom tylko dokumentację do opanowania, trudno będzie skontrolować poziom nabytej wiedzy, a także to czy korzystają z materiałów. Warto więc zdecydować się na szkolenie prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Szkolenie poprowadzone przez eksperta pozwoli na skuteczne przekazanie wiedzy, a także umożliwi sprawdzenie ich wiedzy, a także to w jakim stopniu są przygotowani do certyfikacji firmy w ramach ISO.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Ukryte koszty certyfikacji ISO
Koszty certyfikacji to jednak nie tylko cena certyfikacji, szkoleń, czy egzekucji wiedzy. Warto zdać sobie sprawę z ukrytych kosztów certyfikacji. Chodzi tu przede wszystkim o to, że pracownicy odbywają szkolenia, zdobywają wiedzę dotyczącą certyfikacji w godzinach pracy. Nie są więc w stanie wykonywać w pełni wszystkich swoich „normalnych” zadań. Dlatego cały proces uzyskiwania certyfikatu ISO należy bardzo dokładnie zaplanować. No i nie wolno zapomnieć o kosztach utrzymania certyfikatu. Proces recertyfikacji zwykle dokonywany jest co 3 lata.
We 2015 roku na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzono badania oceny możliwości przedsiębiorstw w zakresie kosztów wdrożenia normy ISO 9001. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw może zapłacić za takie wdrożenie nie więcej niż 5 tys. złotych. Niecałe 40 proc. szacuje koszt takiego wdrożenia w zakresie 5-10 tys. złotych, a niecałe 10 proc. deklaruje, że może zapłacić powyżej 10 tys. ale nie więcej niż 20 tys. złotych.
Oczywiście całościowy koszt zależy od rodzaju wdrażanej normy ale i rodzaju prowadzonej działalności. Nawet jeśli firma jest średniej wielkości, komplikacja procesów i ich duża liczba może spowodować, że wdrożenie systemu przekroczy kilka tysięcy złotych. Samo uzyskanie certyfikatu ISO poprzedzone jest bowiem przygotowaniem wszystkich procesów pod kątem odpowiedniej normy. Zależnie od tego, czy firma chce przygotować ten etap samodzielnie, czy z pomocą autoryzowanego partnera, koszt może być różny. Potem pozostaje już tylko uzyskanie certyfikatu. Wydają go niezależne jednostki certyfikujące.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?