Jak zwiększyć bezpieczeństwo smartfona?

Bez smartfona nie ruszamy się dziś nigdzie. Co zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo naszego smartfona?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2022

Smartfony są oczywiście bardzo wygodne. Nie można jednak zapominać o zagrożeniach, które niesie za sobą to, że mamy je praktycznie zawsze przy sobie. Tak jak kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie wyjścia z domu bez portfela i dokumentów, tak teraz bardzo trudno jest wyjść bez smarfona. Używając różnych aplikacji, dostarczamy do telefonu ogromnej ilości danych. Trzeba więc podchodzić do tego ze sporą rezerwą i uwagą. Szczególnie, że jak pokazują badania ARC Rynek i Opinia, aż 15% osób w ogóle nie zabezpieczenia swojego smartfona. Co więc zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo smartfona?

Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć zawartość urządzenia.

1.       Ustaw zabezpieczenie dostępu do smartfona

Jednym z najważniejszych elementów będzie konieczność zabezpieczenie smartfona. I nie chodzi tu o ochronę przed zabezpieczeniami mechanicznymi ale o to by utrudnić dostęp do danych, które są w środku smartfona. Metod zabezpieczeń jest co najmniej kilka. W większości przypadku to po prostu blokada ekranu. Tylko co trzeci użytkownik stosuje więcej niż jedno zabezpieczenie dostępowe. Ekran blokuje się najczęściej ustanawiając PIN lub aktywując czytnik linii papilarnych. Kolejnym pod względem popularności sposobem zabezpieczenia swojego telefonu jest „wzór” czyli odpowiednia sekwencja „rysowana palcem” po ekranie. Najrzadziej stosuje się rozpoznawanie twarzy.

Poważnym błędów wśród osób, które stosują zabezpieczenie PINem jest ustawianie go np. według dany urodzenia albo jakiejś innej, łatwej do odgadnięcia wartości.

2.       Zabezpieczenie płatności telefonem

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Coraz częściej smartfon zastępuje nam portfel. Już co piąty użytkownik płaci telefonem w sklepie stacjonarnym. Dlaczego? Bo jak pokazują badania jest to szybkie i wygodne. Mało tego. Smartfon pozwala na rozliczanie różnych transakcji przez aplikacje. Czy to te związane z zamawianiem jedzenia, podróżnicze, czy do oglądania filmów. W takiej sytuacji warto wykorzystać bezpieczną usługę Google Pay. Jeśli używamy Google Pay, to do sprzedawcy wysyłany jest numer wirtualnego konta, a nie numer karty płatniczej. Dane są więc bezpieczne. Gdy połączymy to z zabezpieczeniem w formie PINu lub odcisku palca, to mocno ograniczamy ryzyko użycia naszych pieniędzy przez osobę niepowołaną.

3.       Nakładka systemowa

Niektórzy producenci smarfonów, dorzucają dodatkowe zabezpieczenia systemowe. Gdy chcemy dokonać płatności, system samodzielnie przeprowadza kontrolę bezpieczeństwa systemu i aplikacji.

4.       Blokada aplikacji

Dobrym sposobem zabezpieczenia telefonu jest blokada aplikacji. Można je aktywować dopiero gdy wpiszemy specjalny kod.

A jakie ty znasz sposoby na zabezpieczenie smartfona?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!