Jakie są najlepsze strategie ochrony przed wyciekiem danych z urządzeń?

Czym jest wyciek danych? Jaka jest różnica między wyciekiem danych a naruszeniem danych? Dlaczego zapobieganie wyciekowi danych jest takie ważne? Co powoduje wyciek danych w firmie?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 29 stycznia 2024

Co to jest wyciek danych?

Wyciek danych to przeoczone ujawnienie wrażliwych danych w formie elektronicznej lub fizycznej. Wycieki danych mogą nastąpić wewnętrznie lub za pośrednictwem urządzeń fizycznych, takich jak zewnętrzne dyski twarde lub laptopy. Jeśli cyberprzestępca zlokalizuje wyciek danych, może wykorzystać te informacje, aby przygotować się na atak związany z naruszeniem danych. Kiedy wrażliwe dane zostaną skradzione w wyniku naruszenia danych lub ataku oprogramowania ransomware i opublikowane w ciemnej sieci, zdarzenia te są również klasyfikowane jako wycieki danych.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wycieki danych mają miejsce, gdy wrażliwe dane zostaną przypadkowo ujawnione publicznie, fizycznie lub cyfrowo. Najczęstsze przyczyny wycieków danych to:

  • Błędnie skonfigurowane ustawienia oprogramowania
  • Inżynieria społeczna
  • Hasła pochodzące z recyklingu lub słabe
  • Fizyczna kradzież/utrata wrażliwych urządzeń
  • Luki w oprogramowaniu
  • Groźby wewnętrzne

Różnica między wyciekami danych a naruszeniami danych

Wyciek danych to przypadkowe ujawnienie poufnych informacji. Zdarzenia te nie są inicjowane przez bodziec zewnętrzny. Są one spowodowane lukami w zabezpieczeniach chroniących poufne dane. Wycieki danych mogą być również spowodowane przez cyberprzestępców publikujących skradzione dane na swoich oficjalnych tablicach ogłoszeń w ciemnej sieci, znanych również jako blogi poświęcone oprogramowaniu ransomware.

Naruszenie danych jest natomiast skutkiem zaplanowanego cyberataku. Zdarzenia te są inicjowane przez bodziec zewnętrzny. Zanim możliwe będzie wykrycie i eksfiltracja wrażliwych danych, cyberprzestępcy muszą pokonać szereg środków bezpieczeństwa danych zabezpieczających łańcuch cyberzabójstw.

Utrata danych to kolejny termin powszechnie kojarzony z wyciekami danych. Utrata danych to nieodwracalna utrata wrażliwych danych w wyniku przypadkowego usunięcia lub kradzieży. Zdarzenia te można złagodzić za pomocą strategii zapobiegania utracie danych (DLP), które zapobiegają przesyłaniu danych poza określone granice. Jednak sama strategia DLP nie zapobiegnie wyciekom danych; jego skupienie jest zbyt wąskie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wysiłki mające na celu zapobieganie wyciekom danych muszą uwzględniać wszystkie procesy, które mają bezpośredni i pośredni wpływ na ochronę wrażliwych danych. Wysiłki te sięgają nawet praktyk kodowania, które opracowują rozwiązanie.

Dlaczego zapobieganie wyciekom danych jest ważne?

Wyciekające dane są cennym odkryciem dla cyberprzestępcy. Zdarzenia te znacznie zmniejszają wysiłek cyberprzestępców, usuwając wszystkie żmudne etapy poprzedzające naruszenie bezpieczeństwa danych w łańcuchu cyberzabójstw. Ponieważ znacznie ułatwiają życie cyberprzestępcom, wykrywanie wycieków danych staje się głównym przedmiotem zainteresowania w świecie cyberprzestępczości. Spełnienie tego wskaźnika wydajności jest stosunkowo łatwe, biorąc pod uwagę rosnącą częstość wycieków danych.

Zagrożone jest 800 tys. osób. Dane z popularnej księgarni wyciekłyZagrożone jest 800 tys. osób. Dane z popularnej księgarni wyciekłyDamian Jemioło

Badanie UpGuard z 2021 r. wykazało, że połowa analizowanych firm z listy Fortune 500 ujawniała w swoich dokumentach publicznych dane przydatne do rozpoznania cyberprzestępczego. Ponadto w 2021 r. badacze UpGuard odkryli, że co najmniej 47 organizacji nieświadomie wyciekało dane w wyniku błędnej konfiguracji rozwiązań PowerApp firmy Microsoft – niedopatrzenie, które doprowadziło do ujawnienia dziesiątek milionów prywatnych rekordów. Wiele organizacji nieświadomie wycieka wrażliwe zbiory danych, potencjalnie ujawniając tajemnice handlowe, dane osobowe, a nawet dane kart kredytowych.

Normalizacja wysiłków w zakresie zapobiegania naruszeniom danych prawdopodobnie będzie miała pozytywny wpływ na wszystkie pozostałe sektory cyberbezpieczeństwa. Stopień ujawnienia wrażliwych danych jest proporcjonalny do powodzenia naruszeń danych i ataków typu phishing. Obydwa zdarzenia można zatem ograniczyć, jeśli wycieki danych zostaną usunięte, zanim zostaną wykryte przez cyberprzestępców.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!