Zagrożone jest 800 tys. osób. Dane z popularnej księgarni wyciekły

Dane nawet 800 tys. osób wyciekły z powodu cyberataku na sieć popularnej księgarni. Dane trafiły do dark webu.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 15 września 2023

Dane 800 tys. osób wyciekły

Setki tysięcy klientów popularnej australijskiej sieci księgarń, Dymocks Booksellers, żyją w niepewności po ujawnieniu naruszenia danych, które mogło dotknąć nawet 800 tys. osób. 

Ochrona prywatności w szkole. Jak przechowywać dane w formie papierowej i elektronicznej?Ochrona prywatności w szkole. Jak przechowywać dane w formie papierowej i elektronicznej? Małgorzata Łaziuk

Firma Dymocks poinformowała, że 6 września 2023 r. zauważyła nieuprawniony dostęp do danych klientów i od razu rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. Dochodzenie jest wciąż na wczesnym etapie, ale eksperci ds. cyberbezpieczeństwa znaleźli dowody na to, że dane klientów pojawiły się w dark webie.

Naruszenie danych zostało wykryte po otrzymaniu ostrzeżenia od strony trzeciej. Na ten moment firma nie jest pewna, czy informacje zostały skradzione bezpośrednio z jej systemów, czy może od zewnętrznego dostawcy, który przetwarzał je w imieniu Dymocks.

Które dane zostały naruszone?

Według informacji, które do tej pory ujawniła sieć księgarni, skradzione dane mogły zawierać:

  • Imiona i nazwiska klientów,

  • Adresy,

  • Daty urodzenia,

  • Płeć,

  • Adresy e-mail,

  • Dane członkowskie programu lojalnościowego Dymocks, zwanej Booklovers.

Na szczęście firma podkreśla, że nie ma dowodów na to, że skradzione zostały informacje finansowe klientów, ponieważ Dymocks ich nie przechowuje. Również hasła do kont Booklovers pozostają na razie bezpieczne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Skradziono nawet 1,2 mln rekordów

Firma Dymocks nie podała jeszcze dokładnej liczby klientów, których dane mogły zostać naruszone. Według serwisu Have I Been Pwned, która śledzi naruszenia danych, atakujący ukradli około 1,2 mln rekordów Dymocks. To liczba, która obejmuje ponad 800 tys. unikalnych adresów e-mail.

Według tych samych źródeł, naruszenie danych miało miejsce w czerwcu 2023 r. i ujawniło również numery telefonów klientów.

Dymocks reaguje na wyciek

Sieć księgarni Dymocks zareagowała na incydent, ostrzegając klientów i udzielając im kilku istotnych zaleceń. Po pierwsze, zaleca się zmianę haseł do kont Booklovers oraz do innych kont internetowych, z których mogą korzystać ci sami użytkownicy. To ważne, aby uniknąć dalszych potencjalnych naruszeń.

Korea Północna atakuje ekspertów ds. cyberbezpieczeństwaKorea Północna atakuje ekspertów ds. cyberbezpieczeństwaDamian Jemioło

Księgarnia informuje klientów, że skradzione dane osobowe mogą być wykorzystane do oszustw i innych rodzajów ataków, np. phishingu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!