Cyberoszuści oszukali lokalne urzędy. Straty na 11 milionów zł

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z siedzibą w Łodzi, działając pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w tym samym mieście, rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu funduszy z lokalnych jednostek samorządowych oraz w praniu brudnych pieniędzy. Całkowita wartość strat oszacowana została na 11 milionów złotych.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 18 września 2023

Podszywali się pod banki

Oszuści udawali przedstawicieli instytucji bankowych, korzystając z adresów e-mail, które były bardzo podobne do oficjalnych domen banków. Proponowali korzystne warunki depozytów. Po otrzymaniu wpłat od różnych urzędów, przekazywali środki na specjalnie przygotowane konta, założone na tzw. "słupy".

9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE9(18) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Następnie wykorzystywali te środki do zakupu kryptowalut lub wypłacali je w bankomatach. Okazało się, że działania oszustów były skierowane przeciwko 93 urzędom na terenie kraju. Dzięki czujności osób zarządzających funduszami oraz ostrzeżeniom ze strony pracowników CBZC w Łodzi, wielu urzędom udało się uniknąć strat.

Zatrzymani

W całej sprawie zatrzymano 17 osób, a pięciu urzędnikom postawiono zarzuty związane z nadużyciami. W stosunku do 13 członków tej grupy zastosowano tymczasowy areszt. Do tej pory udało się zabezpieczyć majątek o wartości przekraczającej 11 milionów złotych.

Wśród zabezpieczonych przedmiotów znalazły się m.in. sztabki srebra, kolekcje monet, zegarki o wartości 300 000 złotych, a także sprzęt komputerowy i dokumentacja bankowa.

Śledztwo pozwoliło na zidentyfikowanie wszystkich uczestników grupy przestępczej. Ich aresztowanie było efektem dokładnej analizy i zaangażowania funkcjonariuszy. Wielu z nich miało doświadczenie w świadczeniu usług finansowych dla firm. Mieli również rozległą wiedzę o kryptowalutach, a jeden z nich nawet stworzył własną kryptowalutę po dokonaniu oszustwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z informacji wynika, że część wyłudzonych środków została zainwestowana w nieruchomości za granicą.

Proceder zatrzymany

Pracownicy CBZC w Łodzi oraz Prokuratura Regionalna, analizując dowody, odkryli kolejne oszustwa dokonywane przez tę samą grupę. Dzięki temu udało się zapobiec przejęciu kolejnych kont bankowych.

Są przyjęcia do służby w Centralnym Biurze Zwalczania CyberprzestępczościSą przyjęcia do służby w Centralnym Biurze Zwalczania CyberprzestępczościMichał Górecki

Wszyscy korzystający z internetu powinni być ostrożni i dokładnie sprawdzać, komu powierzają swoje środki. Szczególną uwagę należy zwrócić na propozycje inwestycji obiecujące szybkie i duże zyski.

Fot. CBZC

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!