Jakie są najnowsze zagrożenia dla bezpieczeństwa urządzeń w firmie?
Wraz z trendem pracy zdalnej i systemami skomputeryzowanymi, które zyskują ogromną popularność, firmy i osoby prywatne stale koncentrują się na praktykach związanych z cyberbezpieczeństwem, bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli uważasz, że ryzyko narażenia Twojej firmy na takie ataki jest niewielkie lub żadne, ponieważ jest to firma na małą skalę, nie możesz się bardziej mylić. Według Astra Security w 2023 r. ofiarami ataków stało się 700 000 małych firm, co spowodowało straty w wysokości 2,8 miliarda dolarów. Jeśli mała firma zostanie narażona na atak oprogramowania ransomware, istnieje 51% szans, że zapłaci żądaną cenę za odzyskanie danych. Statystyki te wyraźnie pokazują, jak ważne jest wdrażanie praktyk cyberbezpieczeństwa w firmach każdej wielkości. Oto 10 najczęstszych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, na które firmy muszą uważać w 2023 roku.
- Joanna Gościńska
- /
- 31 stycznia 2024
Kompromitujący biznesowy e-mail
Haker może wprowadzić kilka poprawek w autentycznym adresie e-mail i poprosić pracownika w Twojej organizacji o przelanie środków na jego konto bankowe. Cała procedura odbywa się drogą mailową. Osoba atakująca narusza pocztę e-mail Twojej firmy, aby monitorować wszystkie otrzymywane wiadomości e-mail i system płatności stosowany przez Twoją firmę.
Następnie podszyją się pod autentycznego użytkownika Twojej firmy, aby poprosić o przelew na swoje konto. Odzyskiwanie danych po włamaniu na firmową pocztę e-mail jest trudne, zwłaszcza jeśli haker ukradł pieniądze. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe, silne hasła i rygorystyczny proces weryfikacji tożsamości to kilka sposobów zapobiegania temu atakowi.
Wyłudzanie informacji
Phishing to najczęstsze zagrożenie cybernetyczne, które zakłóca przepływ pracy w wielu firmach — małych, średnich i dużych. Jest to rodzaj ataku socjotechnicznego, podczas którego haker uzyskuje nieautoryzowany dostęp do poufnych informacji, takich jak dane logowania lub dane konta bankowego. Mogą nakłonić użytkowników do ujawnienia tych danych, wysyłając złośliwy link e-mailem lub SMS-em.
W momencie, gdy na niego klikniesz, zostaniesz przekierowany na złośliwą stronę internetową, która uzyska szybki dostęp do Twoich prywatnych danych. Edukowanie pracowników na temat tych ataków i wdrożenie solidnych narzędzi uwierzytelniających może w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko phishingu, ale najlepiej zatrudnić wyspecjalizowany zespół pomocy technicznej IT, aby zarządzał ryzykiem takich ataków.
W przeszłości cyberprzestępcy infekowali wiele urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Złośliwe oprogramowanie to złośliwe oprogramowanie, które umożliwia hakerom łatwy dostęp do prywatnej sieci firmy. Mogą zdalnie przeglądać i sterować Twoją siecią bez Twojej wiedzy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W większości przypadków firmy pozostają nieświadome złośliwych kodów działających w ich systemie, dopóki nie wystąpią poważne straty lub szkody dla organizacji. Aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego i sieci do najnowszych technologii może zmniejszyć ryzyko takich ataków, ale dla zapewnienia kompleksowej ochrony niezbędna jest zapora sieciowa.
Zagrożenia wewnętrzne
Z raportu Verizon dotyczącego badania naruszeń danych wynika, że 25% ataków wynika z zagrożeń wewnętrznych. Nikt nie ma takiego dostępu do poufnych danych Twojej firmy jak Twoi pracownicy. Niezadowoleni lub chciwi pracownicy mogą zaplanować cyberatak na Twoją organizację, wyciekając dane osobom trzecim lub tym, którzy mogą je niewłaściwie wykorzystać do zniszczenia reputacji firmy.
Stale zaleca się, aby nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi ani łączyć się z niezabezpieczoną siecią w przypadkowych miejscach. Osoby atakujące mogą wykorzystać lukę w zabezpieczeniach sieci na swoją korzyść i uzyskać dostęp do Twojego systemu. Nawet sieć domowa jest podatna na ataki z powodu braku bezpieczeństwa i wiedzy technicznej. Współpraca z dedykowanym dostawcą usług IT, który może zdalnie zarządzać Twoimi systemami, wydaje się niezawodnym sposobem zapobiegania tym atakom.
W 2020 r. liczba ataków oprogramowania ransomware nasiliła się. Ponieważ większość firm stacjonarnych została zamknięta, a sprzedaż w handlu elektronicznym stała się nową normą, napastnicy zyskali doskonałą okazję do przeprowadzenia ataków oprogramowania ransomware. Podczas pandemii zaobserwowaliśmy ogromny wzrost (148%) liczby ataków ransomware. Trwało to nadal w 2021 r. Obecnie oczekuje się, że będzie to jedno z największych zagrożeń cybernetycznych w 2023 r.
Osoba atakująca może wdrożyć w Twoim systemie złośliwe oprogramowanie, co ograniczy Twój dostęp do wrażliwych danych firmy. Aby odzyskać zablokowane dane, musisz zapłacić okup, w przeciwnym razie osoba atakująca grozi ujawnieniem ich publicznie. Najgorsze jest to, że nie ma gwarancji, że haker przywróci Ci dostęp do bazy danych po otrzymaniu okupu.
Eksfiltracja danych
Osoba atakująca może skopiować lub przenieść dane z urządzeń Twojej firmy do niezabezpieczonych sieci. Jedynym sposobem uniknięcia eksfiltracji danych jest zainstalowanie programów zapory sieciowej, które regularnie monitorują ruch przychodzący i wychodzący. Wiedza o tym, kto uzyskuje dostęp do Twojej sieci, jest kluczem do ochrony systemu przed takimi atakami.
Osoby atakujące mogą czasami budować zaufanie pracowników, tworząc fałszywe profile lub podszywając się pod sławną osobę. Wykorzystują relację z pracownikami do uzyskania nieuprawnionego dostępu do sieci firmowej i naruszenia ich bezpieczeństwa.
Phishing jest częstym przykładem ataku socjotechnicznego, ale osoba atakująca może go przeprowadzić na różne sposoby. Audyt, monitorowanie protokołów bezpieczeństwa oraz stosowanie silnych haseł i metod weryfikacji to skuteczne sposoby zapobiegania atakom socjotechnicznym.
MitM to kolejny powszechny rodzaj cyberataku, w którym osoba atakująca może przechwycić wiadomości przesyłane między dwiema stronami. Może to być rozmowa między dwiema firmami lub osobami. Może zawierać wrażliwe dane, których ujawnienie atakującemu może wyrządzić znaczne szkody wizerunkowi firmy. Korzystanie z technologii szyfrowania w celu ukrycia informacji udostępnianych między dwoma urządzeniami to najlepszy sposób na uniknięcie ataków MitM. Dzięki temu tylko odbiorca może odszyfrować wiadomość.
Wreszcie osoba atakująca może użyć automatycznego algorytmu łamania haseł do testowania różnych kombinacji haseł, dopóki nie zaloguje się na prywatne konta użytkownika. Na szczęście można zapobiec atakom typu brute-force, wdrażając rygorystyczne zasady dotyczące haseł, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i metodę blokowania konta.
Wniosek
Przestępcy zaczęli stosować wyrafinowane praktyki i inteligentne narzędzia do przeprowadzania cyberataków, które często skutkują znacznymi stratami dla przedsiębiorstw. To tylko kilka problemów związanych z bezpieczeństwem, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy. Wraz z postępem technologii napastnicy znajdują nowe sposoby kradzieży wrażliwych danych i naruszania bezpieczeństwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?