Jakie są najważniejsze elementy zarządzania bezpieczeństwem IT w firmie?

Bezpieczeństwo IT to podstawa każdej firmy, która jakkolwiek jest scyfryzowana – niezależnie od tego, czy prowadzi działalność internetową, czy nie. Jednak co jest najważniejsze w zarządzaniu bezpieczeństwem IT?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 stycznia 2024

Polityka bezpieczeństwa i zarządzanie dostępem – podstawa

Zacznijmy od podstaw. Czyli od polityki bezpieczeństwa. Jest to zbiór zasad i wytycznych, które rządzą ogólnymi kierunkami bezpieczeństwa w firmie. Polityka bezpieczeństwa musi być klarowna i zrozumiała dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich stopnia zaawansowania technicznego. 

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

To w niej musisz wyznaczyć, co dokładnie robić w konkretnych momentach, np. w przypadku wycieku danych. Kto jest odpowiedzialny w takiej sytuacji za kontakt z klientami, a kto za ustalenie dokładnego przebiegu zdarzeń. 

Istotne jest również efektywne zarządzanie dostępem. Stanowi ono klucz do ochrony przed nieuprawnionym dostępem do systemów. Każdy pracownik powinien mieć dostęp tylko do niezbędnych zasobów, co wymaga precyzyjnego zarządzania kontami i systemami uwierzytelniania.

Ważne może okazać się także szkolenie pracowników i dbanie o ich edukację z zakresu cyberbezpieczeństwa. To oni stanowią pierwszą linię obrony przed cyberzagrożeniami. Inwestycje w szkolenia są konieczne, aby podnieść świadomość pracowników na temat potencjalnych zagrożeń, takich jak phishing czy inne ataki socjotechniczne.

Monitorowanie zdarzeń

Musisz też zadbać o dokładne sprawdzanie, co dzieje się z twoimi systemami i cyfrowymi zasobami. Do tego służą oprogramowania do monitorowania. Pełnią one funkcję oczu i uszu bezpieczeństwa IT. 

Inwestycje w narzędzia śledzące aktywność systemów pozwalają szybko reagować na potencjalne zagrożenia. Plan reagowania na incydenty stanie się wówczas kluczowym elementem twojej strategii bezpieczeństwa. 

To jednak nie wszystko, bo warto dodatkowo uzbroić swoje urządzenia w antywirusy. Stanowią one niejako tarczę ochronną dla systemu. Regularne skanowanie pomoże ci wykryć szkodliwe oprogramowania. Ponadto niektóre antywirusy mogą blokować otwieranie podejrzanych stron czy pobieranie potencjalnie zarażonych wirusami plików. Pamiętaj jednak, że antywirus to jedynie dodatek, a nie remedium. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Firewalle i urządzenia mobilne

Ponadto wszelkie firewalle, systemy wykrywania intruzów, filtry treści – to elementy zabezpieczające twoją firmową sieć przed niebezpieczeństwami z zewnątrz. Ich skonfigurowanie i regularna aktualizacja są kluczowe dla skutecznej ochrony.

Pamiętaj też, że w erze smartfonów i tabletów, kontrola urządzeń mobilnych staje się równie ważna, co kontrola komputerów stacjonarnych. Dlatego oprogramowania antywirusowe czy monitorujące powinieneś instalować również na takich urządzeniach. Dodatkowo sposób korzystania z nich powinien być też uwzględniony w polityce bezpieczeństwa.

Audyt bezpieczeństwa

Ostatni, ale nie mniej ważny, punkt to regularne audyty bezpieczeństwa. To sprawdzenie skuteczności naszych polityk i procedur, z możliwością dostosowania ich do zmieniających się zagrożeń. W tym celu musisz wykonywać regularne audyty bezpieczeństwa czy testy penetracyjne. Pomogą one sprawdzić możliwości twoich zabezpieczeń, ale też przetestować i wskazać ewentualne słabe punkty. Dzięki temu wiesz, co należy poprawić w twojej organizacji.

Jak chronić dane firmowe przed atakami typu zero day?Jak chronić dane firmowe przed atakami typu zero day?Joanna Gościńska

Oczywiście – nie wszystkie te opisane metody będziesz w stanie wdrożyć samodzielnie. Czasem będzie to wymagało wsparcia zewnętrznych dostawców. Współpraca z nimi to nieodłączna część biznesu. Jednakże musisz być pewien, że są równie skrupulatni w kwestiach bezpieczeństwa, co twoja firma.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!