Jak sporządzić dokumentację BHP w firmie?

BHP jest kluczowym elementem każdej firmy. A przynajmniej powinno być. Jedną z istotnych kwestii w tym aspekcie jest dokumentacja BHP. Jednak jak ją sporządzić i co powinna zawierać?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 26 stycznia 2024

Co powinna zawierać dokumentacja BHP?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to aspekty, na które każdy pracodawca powinien zwracać szczególną uwagę. W celu skutecznej ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą niezbędna jest kompleksowa dokumentacja BHP. Powinna ona zawierać m.in:

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

  • Akta wypadków – w przypadku wystąpienia wypadku w drodze do pracy lub z pracy, kluczowe jest skrupulatne dokumentowanie każdego zdarzenia. Akta wypadków powinny zawierać oświadczenia poszkodowanych, relacje świadków, dokumentację medyczną, dowody policyjne oraz karty wypadku;

  • Wypadki przy pracy – dokumentacja wypadku przy pracy powinna obejmować wyjaśnienia poszkodowanego, informacje od świadków, dokumentację medyczną potwierdzającą uraz, protokół powypadkowy, polecenie powypadkowe, rejestr wszystkich wypadków oraz statystyczną kartę wypadku.

Wykazy w dokumentacji BHP

Oprócz wspomnianych wyżej aktów nie można zapomnieć też o wykazach. Mowa tutaj głównie o:

  • Wykazy prac wzbronionych – ważnym elementem dokumentacji BHP są wykazy prac wzbronionych kobietom i młodocianym. Te informacje mogą stanowić załączniki do regulaminu, jeśli taki istnieje w firmie;

  • Wykazy pracowników do udzielania pierwszej pomocy – przygotowanie wykazu pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy;

  • Inne istotne wykazy – prowadzenie wykazów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby czy prac szczególnie niebezpiecznych to kolejne elementy, które należy uwzględnić w dokumentacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie rejestry zawrzeć w dokumentacji BHP?

W dokumentacji nie może też zabraknąć rejestrów. Te powinny obejmować przede wszystkim:

  • Rejestry wypadków i chorób zawodowych – systematyczne prowadzenie rejestrów wypadków i chorób zawodowych pozwala na monitorowanie bezpieczeństwa w firmie oraz szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia;

  • Rejestr wyników badań i pomiarów – rejestry wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy są nieodłączną częścią dokumentacji BHP. Warto zachować również karty badań i pomiarów czynników szkodliwych;

  • Inne ważne rejestry – rejestry prac związanych z substancjami rakotwórczymi czy mutagennymi, pracowników narażonych na szkodliwe czynniki biologiczne czy maszyn podlegających dozorowi technicznemu to niezbędne elementy dokumentacji.

Zarządzenia pracodawcy i wyniki przeglądów oraz pomiarów

Ostatnimi ważnymi elementami dokumentacji BHP są zarządzenia i przeglądy oraz pomiary:

  • Zarządzenia – rzeczone zarządzenia pracodawcy dotyczące szkoleń z zakresu BHP, przydziału odzieży roboczej czy powołania komisji do spraw BHP są istotne dla skutecznego zarządzania bezpieczeństwem w firmie. Powinny one obejmować także kwestie związane z powoływaniem komisji BHP, przyznawaniem pracownikom posiłków i napojów profilaktycznych, badań lekarskich itd. itp.;

  • Ocena stanu technicznego – wyniki przeglądów i pomiarów obiektów budowlanych, instalacji czy sprzętu przeciwpożarowego stanowią istotny element dokumentacji BHP. Regularne aktualizowanie tych danych pozwala utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa.

Sporządzenie kompleksowej dokumentacji BHP w firmie to nie tylko wymóg prawnie regulowany, ale przede wszystkim kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników. 

BHP podczas pracy zdalnejBHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak

Systematyczne prowadzenie rejestrów, precyzyjne dokumentowanie wypadków, a także skuteczne zarządzanie szkoleniami i procedurami BHP to klucz do skutecznej ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami w miejscu pracy. 

Dlatego warto poświęcić czas na staranne opracowanie i utrzymanie dokumentacji BHP, co przyczyni się do stworzenia bezpiecznej i zdrowej atmosfery w firmie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!