Czy systemy alarmowe są skuteczną ochroną przed kradzieżą?

Choć Polska jest względnie bezpiecznym krajem, to niestety – kradzieże stają się coraz powszechniejsze. W 2023 r. w okresie od stycznia do lipca doszło łącznie do 73 tys. takich przypadków. Rok temu w analogicznym okresie było ich 66 tys. Pozostaje pytanie, czy alarmy mogą się tutaj przydać?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 26 stycznia 2024

Czy alarm chroni przed kradzieżą?

Bezpieczeństwo jest ważne. Zwłaszcza w kontekście miejsc publicznych, gdzie tłumy ludzi stwarzają dogodne warunki dla przestępców. 

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Miejsca takie jak galerie handlowe, sklepy, a nawet transport publiczny przyciągają uwagę przestępców ze względu na liczbę zgromadzonych tam osób. W tłumie łatwiej jest działać niezauważenie. A to jest jednym z celi złodziei. Każdy, kto znajduje się w takim miejscu, może stać się potencjalną ofiarą kradzieży, dlatego kluczowe jest zastosowanie skutecznych środków prewencyjnych.

Klienci robiący zakupy, uczniowie w szkołach, turyści na przystankach czy uczestnicy imprez masowych – wszyscy muszą być świadomi potencjalnego zagrożenia, jakim jest kradzież. Jednak nie tylko zwykli Kowalscy są narażeni. 

Ofiarami złodziei padają też właściciele sklepów czy punktów usługowych. A czasem nawet budynki administracji publicznej. W każdym z tych miejsc systemy alarmowe odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu niepożądanym incydentom.

Jak minimalizować ryzyko kradzieży w miejscach publicznych?

Świadome zachowanie i podjęcie działań prewencyjnych są kluczowe dla minimalizowania ryzyka kradzieży. Czujność i zwracanie uwagi na otoczenie są ważne, zwłaszcza w tłocznych miejscach. Unikanie pokazywania wartościowych przedmiotów oraz noszenie plecaka z zamkiem z przodu to proste, ale skuteczne środki ostrożności.

Właściciele sklepów i innych miejsc biznesowych mogą skorzystać z usług firm ochroniarskich, które oferują kompleksowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Montaż systemów alarmowych, monitoringu czy kontroli dostępu to skuteczne zabezpieczenia, które mogą zapobiec kradzieżom.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak systemy alarmowe pomagają przeciwdziałać kradzieży?

Główną funkcją alarmów jest ostrzeganie o możliwym zagrożeniu. Dźwięk syreny lub automatyczne powiadomienie służb ochrony tworzą psychiczną barierę dla potencjalnych przestępców, odstraszając ich. Nieraz już sam alarm wystarczy, jeśli mamy do czynienia z bardziej „niedzielnymi złodziejami”.

Monitorowanie systemów alarmowych w czasie rzeczywistym umożliwia chociażby firmom ochroniarskim szybką reakcję na sygnał alarmowy. A takie natychmiastowe interwencje mogą skutecznie zapobiec dokonaniu kradzieży.

Systemy alarmowe mogą współdziałać również z innymi zabezpieczeniami technicznymi, takimi jak monitoring czy kontrola dostępu. Integracja tych systemów pozwala na skuteczniejsze działania w przypadku wszelkich incydentów.

Czujki alarmowe. Jak je rozmieścić w pomieszczeniu?++Czujki alarmowe. Jak je rozmieścić w pomieszczeniu?++ Martyna Kowalska

Trzeba jednak pamiętać, że alarm nigdy nie zastąpi zdrowego rozsądku czy innych środków zapobiegawczych. Może skutecznie odstraszyć albo zniechęcić niektórych złodziei, ale zdolniejsi przestępcy niekoniecznie się ich wystraszą. Ponadto, o ile systemy alarmowe mają sens w zamkniętych przestrzeniach, o tyle trudno tutaj o ich skuteczność np. na przystanku autobusowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!