Jakie uprawnienia ma ochroniarz?

Mimo tego, że z pracownikami ochrony spotykamy się niemal codziennie — na przykład w bankach czy w galeriach handlowych — to mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakimi tak właściwie uprawnienia ma ochroniarz. Sprawdźmy!

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2021

Jakie uprawnienia ma ochroniarz i jaka jest ich podstawa prawna?

Kwalifikowany ochroniarz — działa na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia z 1997 roku. Ten akt prawny nadaje mu nie tylko liczne przywileje, ale i szereg obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek noszenia przy sobie legitymacji, którą pracownik w określonych sytuacjach ma obowiązek okazać.

Dokument tego typu powinien mieć swój indywidualny numer, a także zawierać imię i nazwisko pracownika ochrony. Warto wiedzieć o tym, że kwestia legitymowania działa dwustronnie. Wbrew obiegowej opinii, w niektórych sytuacjach ochrona może zażądać przez osoby cywilne wylegitymowania się.

Przesłanką jest na przykład domniemanie, że dana osoba nie może przebywać na terenie nieruchomości. W takiej sytuacji ochrona może zarówno nakazać opuszczenie budynku, jak i może odprowadzić nas poza teren posesji, jaki jest objęty nadzorem ochroniarskim.

Jakie inne uprawnienia mają pracownicy ochrony?

Pamiętajmy, że nadrzędną odpowiedzialnością ochroniarza jest zabezpieczenie mienia powierzonego mu obiektu. Jeśli pracownik dostrzeże, że ktoś na przykład dewastuje określoną część nieruchomości (na przykład rysując nielegalne graffiti), to ochrona może ująć taką osobę, a następnie przekazać ją pracownikom policji lub innych, odpowiednich służb. 

Warto zwrócić uwagę na to, że przekazanie potencjalnego winowajcy policji nie oznacza jednocześnie, że pracownik może przetrzymywać taką osobę lub na przykład zamykać ją w wydzielonej części pomieszczenia. Ustawodawca jasno określa takie działania jako niezgodne z przepisami. Przekazanie musi odbyć się niezwłocznie, zaraz po przyjeździe na miejsce służb mundurowych.

W niektórych sytuacjach ochrona może użyć środków przymusu bezpośredniego. Ochroniarz może zakuć podejrzanego w kajdanki. W niektórych sytuacjach wolno też zastosować gaz łzawiący oraz paralizatory lub inne wymienione w ustawie środki.

Czy oznacza to, że w każdej sytuacji wolno zastosować środki przymusu bezpośredniego? Zdecydowanie nie. Ochroniarz może się bronić lub może reagować, gdy napastnik atakuje inną osobę. Wolno użyć tych metod w razie pościgu, a także przy doprowadzeniu ujętego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy ochroniarz może korzystać z broni palnej?

Tak, może. Oczywiście niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu i zdanie państwowego egzaminu. W niektórych profesjach ochroniarskich — na przykład przy transportowaniu gotówki z firm lub z oddziałów banku — każdy pracujący w ochronie musi mieć prawo do posiadania broni palnej.

Można użyć broni gdy zagrożone jest czyjeś życie lub mienie oraz w sytuacji, gdy ktoś próbuje przejąć broń ochroniarza. W razie potencjalnego zamachu, gdy przestępca grozi użyciem pistoletu lub ładunków, ochrona także ma prawo do użycia broni palnej. Pokazuje to dość dobrze, że wachlarz uprawnień pracowników ochrony jest zaskakująco duży. 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!