Kim jest sygnalista w firmie?

Coraz więcej osób pracujących w spółkach IT decyduje się zgłoszenie nieprawidłowości do specjalnie powołanych w tym celu  organów. Kim są sygnaliści i czy ich działanie jest potrzebne oraz etyczne?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 grudnia 2021

UOKiK ściga zmowy

Sygnalista to osoba, która zgłasza nieprawidłowości we własnej firmie. Aby uchronić się przed konsekwencjami, robi to anonimowo. Jest też chroniony prawem, ponieważ działa w ramach wyższej konieczności, a więc trudno mu zarzucić, że działa wbrew interesom firmy. Szczególnie jeśli te godzą w interes państwa, konsumenta czy też konkurencji.

Niedawno pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców z branży IT. Ma to związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Z informacji Urzędu wynika, że przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Zawarte porozumienie mogło dotyczyć postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia. Czy sprawę zgłosili sygnaliści? Tego nie wprost UOKiK nie stwierdził. Urząd prowadzi jednak program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów w zakresie naruszeń prawa konkurencji, w szczególności zmów rynkowych.

Kim jest sygnalista?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sygnalistą może być każda osoba, która posiada niedostępne publicznie informacje o zmowie rynkowej lub innych działaniach niezgodnych z regułami konkurencji. Sygnalistą może być w szczególności pracownik lub były pracownik firmy, a także przedstawiciel handlowy.Jeżeli jesteś osobą zarządzającą w firmie, która brała udział w zmowie rynkowej, rozważ złożenie wniosku leniency. W przypadku gdy zgłoszone w ramach programu sygnalista informacje doprowadzą do wszczęcia postępowania antymonopolowego, osobom zarządzającym może grozić kara pieniężna.

Jak zgłosić sygnał?

Na specjalnie przygotowanej stronie https://report.whistleb.com/pl/uokik możesz anonimowo i bezpiecznie powiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o antykonkurencyjnych działaniach. Dzięki Twoim informacjom możemy wykryć praktyki ograniczające konkurencję i skutecznie z nimi walczyć.

Aktywacja płatnych usług bez pełnej zgody klienta? Operator wypłaci rekompensatęAktywacja płatnych usług bez pełnej zgody klienta? Operator wypłaci rekompensatęMichał Górecki

Gwarancja anonimowości

Jeżeli chcesz podać informacje na temat zmowy, ale boisz się odwetu lub negatywnych konsekwencji, zapewniamy całkowitą anonimowość i bezpieczeństwo Twojego zgłoszenia. Jeżeli sam nie podasz danych, które pozwolą Cię zidentyfikować, nie ma możliwości, aby ktokolwiek odkrył Twoją tożsamość. Połączenie jest szyfrowane i zabezpieczone hasłem.

Zapamiętaj lub zapisz identyfikator i hasło, które zostaną wygenerowane po przesłaniu Twojego zgłoszenia. Dzięki nim będziesz mógł się zalogować na stronie i przeczytać naszą odpowiedź. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie prosimy sygnalistów o podanie np. adresu e-mail i jednocześnie nie mamy możliwości przywracania utraconych identyfikatorów ani haseł.

Jakie praktyki można zgłaszać?

UOKiK zależy na informacjach o zmowach rynkowych – niedozwolonych porozumieniach konkurentów, np. producenta z producentem lub sprzedawcy ze sprzedawcą, a także niedozwolonych porozumieniach na różnym szczeblu dystrybucji – np. między producentem i sprzedawcą. Można też informować Urząd o nadużywaniu przez przedsiębiorcę pozycji dominującej.

Niedozwolone porozumienia mogą polegać na ustalaniu cen, ustalaniu wielkości produkcji, podziale rynku:- terytorialnym – np. poprzez ustalenie, że jeden przedsiębiorca będzie zaopatrywał klientów jedynie w zachodniej, a drugi we wschodniej części Polski,- podmiotowym – wg. kryterium grup klientów, np. poprzez ustalenie, że jeden przedsiębiorca będzie obsługiwał jedynie „dużych”, a drugi „małych” odbiorców usług,- produktowym – np. poprzez przypisanie do poszczególnych uczestników porozumienia sprzedaży określonych produktów i zobowiązanie do rezygnacji ze sprzedaży produktów przypisanym innym uczestnikom – przykładem może być uzgodnienie, że jeden przedsiębiorca sprzedaje jedynie ziemniaki, a drugi buraki.

Niedozwolone porozumienia to też zmowy przetargowe.

Źródło: UOKiK

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!