Telefony kultowej marki wkrótce przestaną działać
Koniec z telefonami komórkowymi BlackBerry. Zarówno urządzenia starszej generacji, a nawet te, które jeszcze niedawno zostały zakupione, stracą wsparcie, a co za tym idzie, nie będzie można z nich dzwonić.
- Mikołaj Frączak
- /
- 31 grudnia 2021
BlackBerry – koniec pewnej epoki
Wiele lat kupowane przez miliony użytkowników, wyznaczały styl, trendy technologiczne i status społeczny w wielu krajach. Kiedy w Polsce jeszcze daleko było nawet do szału na niezniszczalne Nokię 3310, biznesmeni na GPW już dzierżyli w swoich dłoniach drogie, acz reprezentacyjne telefony BlackBerry. Pamiętacie jeszcze klawiaturę QWERTY na szerokim, cienkim telefonie? Tak, to właśnie BlackBerry. Nadchodzi jednak koniec pewnej ery, który można porównać wyłącznie do zniknięcia z rynku wspomnianego fińskiego producenta telefonów, czyli Nokii.
Koniec ze wsparciemdla telefonów BlackBerry
Najnowsze smartfony BlackBerry, które nadal są w użyciu, nie otrzymają już oficjalnego wsparcia programistycznego kanadyjskiej firmy. Kiedyś jeden z największych producentów urządzeń mobilnych kończy swoją historię na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. W rzeczywistości firma technologiczna ogłosiła swoją decyzję o zakończeniu wszelkiego wsparcia i pomocy dla klasycznych smartfonów poprzez notatkę na oficjalnej stronie internetowej firmy.
Kupujesz telefon? Sprawdź, jak nie dać się oszukaćMichał Górecki
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- Przypominamy, że starsze usługi dla systemu operacyjnego BlackBerry 7.1 i wcześniejszych, jak również oprogramowanie BlackBerry 10, BlackBerry PlayBook OS 2.1 i wcześniejsze wersji nie będą już dostępne po 4 stycznia 2022 r. Od tego dnia urządzenia, na których działają te starsze usługi i oprogramowanie za pośrednictwem połączenia z operatorem lub Wi-Fi nie będą już działać lub będą działać z błędami. Dotyczy to zarówno transmisji danych, połączeń telefonicznych, SMS-ów i a nawet funkcji alarmowych. Dziękujemy naszym wielu lojalnym klientom i partnerom na przestrzeni lat i zapraszamy do dowiedzenia się więcej o tym, jak BlackBerry dostarcza inteligentne oprogramowanie zabezpieczające i usługi dla przedsiębiorstw i rządów na całym świecie – brzmi informacja na oficjalnej stronie BlackBerry.
BlackBerry zmienia branżę
To, że BlackBerry nie będzie już produkować telefonów ani oprogramowani dla nich, było wiadome już od kilku lat. koncentruje się na dostarczaniu inteligentnego oprogramowania zabezpieczającego i usług dla przedsiębiorstw i rządów na całym świecie.W 2016 r. prezes i dyrektor generalny BlackBerry, John Chen, ogłosił, że przejście firmy na firmę programistyczną zostało zakończone. Od tego czasu koncern poczynił wielkie postępy w realizacji strategii biznesowej, a dziś koncentruje się wyłącznie na dostarczaniu inteligentnego oprogramowania i usług zabezpieczających.
Historyczne początki BlackBerry
BlackBerry to linia smartfonów i tabletów wprowadzona w 1999 roku. BlackBerry jest produktem kanadyjskiej firmy BlackBerry Limited (obecnie Research In Motion). Firma BlackBerry przyczyniła się do postępu na rynku urządzeń mobilnych, jako pierwsza, koncentrując się na wiadomościach e-mail. TO była niezwykła innowacja u progu XXI wieku. To właśnie w BB zastosowano tu po raz pierwszy metodę push e-mail pozwalającą na stałe połączenie terminala z serwerem BlackBerry i odbieranie poczty w czasie rzeczywistym. Tym, co wyróżniało BlackBerry, był system operacyjny BlackBerry OS niestosowany przez innych producentów i nieco spartański, jeśli chodzi o rozrywkę, ale przede wszystkim BIS (BlackBerry Internet Service) lub — dla klientów biznesowych — BES (BlackBerry Enterprise Server) — płatne usługi pozwalające korzystać z e-maila oraz (u niektórych operatorów za większą opłatą) dające nielimitowany dostęp do internetu. Niestety BlackBerry nie udało się skutecznie przejść na inny system, choćby Android.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?