Kolejny bank ostrzega przed oszustami. Uwaga na „odebranie płatności” z OLX lub Vinted

Okres przedświąteczny to nie jest najlepszy czas dla klientów banków. Duża liczba transakcji, płatności, zamówień. Można się w tym wszystkim pogubić. Na takie okazje czyhają cyberprzestępcy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 listopada 2021

Nie śpijcie, przestępcy czuwają

O możliwym ataku na swoich klientów poinformował kolejny bank w Polsce – Credit Agricole. Powoli zaczyna to wyglądać jak zmasowany atak nie tylko na klientów polskich banków, ale tak naprawdę na wszystkich użytkowników sieci korzystających z usług polskich firm. Od kilku tygodni nie ma dnia, aby jakaś instytucja czy przedsiębiorstwo nie alarmowało o możliwym zagrożeniu. Tym razem padło na francuski bank działający w Polsce. Odpowiedni komunikat dla klientów pojawił się w aplikacji mobilnej tego banku. CA zapewnia, że przestępcy cały czas działają. Chcą nastraszyć ofiarę, wprowadzić w błąd albo podszyć się pod bank, inną znaną markę lub organizację, aby na koniec ukraść pieniądze.

Jak atakują cyberprzestępcy?

Bank wskazał też najczęstsze metody, z jakich korzystają oszuści. Przede wszystkim są to metody phishingowe jak SMS z linkiem do fałszywej płatności np. za paczkę, za prąd, za mandat itp. Ponadto klient banku może dostać SMS z linkiem do zainstalowania aplikacji (np. w związku z kwarantanną). Ale to niecały arsenał, jakim dysponują oszuści.Klient banku może bowiem dostać telefon „z banku” rzekomo w sprawie podejrzanej płatności lub przyznanego kredytu, link do „odebrania płatności” przy sprzedaży na OLX lub Vinted czy nawet propozycję szybkiego wzbogacenia się na kryptowalutach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?Michał Górecki

Czego nie warto robić?

Bank ostrzega, aby uważać i nie klikać w te linki, bo prowadzą do podrobionych stron bankowych. Nie wolno tez instalować nieznanych aplikacji, bo mogą służyć przestępcom. A jeśli ktoś przez telefon poleca wykonywać operacje bankowe (logowanie, wypłaty, przelewy itp.), to zdecydowanie należy odmówić. Możliwe, że w ten sposób łatwiej uratujecie swoje pieniądze.Ponadto bank zauważa, że przestępcy mogą wprowadzać niewielkie zmiany do tych metod, np. stosują trochę inny pretekst, który ma ich uwiarygodnić. Dlatego należy się mieć na baczności i sprawdzać także aktualności na stronach banków.

Klienci mBanku też muszą uważać

Ostrzegamy przed oszustami, którzy podają się za pracowników banku. Dzwonią oni pod pretekstem np. weryfikacji zmyślonej transakcji, zablokowanego rachunku, lub pomocy w inwestycji w kryptowaluty – można przeczytać także na stronie mBanku.Oszuści tłumaczą, że z konta zlecono podejrzany przelew lub zaobserwowali dziwną transakcję kartą albo podejrzane logowanie.

Szczegóły przelewu, jakie usłyszysz, będą zmyślone: przestępcy podają fikcyjną kwotę operacji i nieistniejące dane odbiorcy.Rozmowy mogą trwać długo, oszuści przełączają rozmowę do innych „konsultantów”, żeby stworzyć pozory prawdziwego kontaktu z bankiem.

Oszuści przekonują, że Twoje pieniądze są w niebezpieczeństwie i musisz zainstalować na swoim komputerze lub smartfonie aplikację TeamViewer Quick Support, Quick Support lub AnyDesk, która zwiększy bezpieczeństwo pieniędzy. Nie wolno tego robić i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!