Które firmy powinny zainteresować się ISO 54001? Za co odpowiada ta norma?

Rodzina standardów ISO jest bardzo szeroka. Oczywiście najwięcej osób kojarzy normę 9001:2015, jednak z roku na rok rośnie też rozpoznawalność ISO 54001. Na co ona wpływa? Co powinniśmy o niej wiedzieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 lipca 2021

ISO 54001 — główne informacje

Przywołana wyżej norma 9001 pojawiła się tutaj nie bez przyczyny. Pod wieloma względami te dwie normy są względem sobie bardzo podobne i wpływają na te same obszary, czyli (w pewnym uproszczeniu rzecz ujmując) na jakość. Jest jednak jedna, bardzo duża różnica. Jaka?

Norma ISO 54001 powstała z myślą o organizacjach wyborczych. Oznacza to, że niemal nie spotkamy się z nią w tradycyjnej firmie, czyli na przykład w jednoosobowej działalności gospodarczej, spółce cywilnej czy komandytowej. Znajdziemy ją w świecie administracji publicznej.

Najważniejszym czasem, kiedy ISO 54001 przydaje się szczególnie, są wybory. Bez względu na to, czy są to wybory uzupełniające, tradycyjne wybory na stanowisko prezydenta miasta czy wybory ogólnokrajowe, gdzie wybieramy swoich przedstawicieli do sejmu i Senatu. 

Jak uzyskać ISO 54001?

Jako typowa norma z zakresu jakości, podmiot, który się o nią ubiega, musi wykazać, że panuje i odpowiednio zarządza na przykład zasadami przy przeprowadzeniu głosowania. Można tu wskazać na zasadę uczciwości, transparentności oraz powszechności.

Certyfikat dostępu do informacji niejawnych. Dla kogo?Certyfikat dostępu do informacji niejawnych. Dla kogo?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy z ISO 54001 spotykamy się tylko w urzędach wojewódzkich, urzędach gmin i starostwach? Nie. Normę mogą uzyskać też organizacje o charakterze tymczasowym. W praktyce oznacza to, że jeśli grupa osób zawiązała na przykład stowarzyszenie, którego celem jest przeprowadzenie wyborów (lub pomoc przy nich) to taka instytucja również może uzyskać normę ISO.

Czy opłaca się inwestować w ISO 54001?

Tak, jak najbardziej. Mimo tego, że nie jest to tak „eksponowana” norma, jak jej odpowiednik ze świata biznesu, czyli ISO 9001:2015, to na pewno warto docenić jej duże znaczenie w porządku prawnym. Dlaczego to tak ważna kwestia?

Gdyby na przykład weszła w życie regulacja, na mocy której wybory mogłyby być przeprowadzane tylko przez podmioty i organizacje, które mają tę normę, to nasze stowarzyszenie lub na przykład urząd gminy, w którym pracujemy, będzie gotowy i będzie mógł od razu przystąpić do działania.

Jak zabrać się za wdrażanie ISO 54001? Ważną rolę odgrywa przygotowanie do certyfikacji. Możemy składać dokumenty samodzielnie lub skorzystać z pomocy tak zwanych firm wdrożeniowych, które przygotują nas do procedury audytu ISO.

Po ukończeniu przygotowań i przejściu audytu otrzymamy certyfikat, który będzie ważny przez trzy lata. Warto jednak pamiętać o tym, że co roku będziemy musieli wykonywać tak zwany audyt przypominający, czyli taki, który wykaże, że procedury i normy zawarte w ISO 54001 wciąż są w naszej firmie na porządku dzielnym.

Po trzech latach będzie trzeba przejść tak zwaną procedurę recertyfikacji. Pozwoli to na upewnienie się, że nasze standardy wciąż się nie zmieniły i że wciąż działamy zgodnie z wytycznymi normy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!