Monitoring wizyjny. Jak technologia pomaga w ochronie przed włamaniem?

Systemy rejestracji wideo były kiedyś zarezerwowane jedynie dla dużych firm. Obecnie monitoring wizyjny może założyć każdy, a nowoczesne technologie pomagają zabezpieczyć się przed złodziejami.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 8 listopada 2023

Jak działa monitoring wizyjny?

Klasyczne systemy monitoringu opierały się po prostu na rejestracji obrazu. Dzisiaj jednak jest już inaczej. Monitoring wizyjny montowany w obiektach najczęściej działa na oprogramowaniu VMS, który umożliwia nie tylko rejestrację obrazu, ale również wykrywaniu zagrożeń. 

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Algorytmy są w stanie rozpoznać pożar, dym, czy np. intruza. W przypadku wykrycia takiego zdarzenia informacje o alarmie przekazywane są do centrum monitoringu alarmowego. Dzięki temu praktycznie od razu wiesz, że coś się dzieje i możesz zainterweniować. 

To zdecydowana przewaga nad klasycznymi systemami, które pozwalają co najwyżej rozpoznać sprawcę zdarzenia po fakcie. Ew. wtedy, kiedy ktoś stale przygląda się monitoringowi.

Co ważne – nowoczesny monitoring wizyjny często rejestruje obraz nie tylko lokalnie, ale też w chmurze. Dzięki temu nawet, jeśli np. włamywacz uszkodzi kamerę lub ją ukradnie – nadal będziesz mógł obejrzeć kopię nagrania.

Typy kamer w monitoringu wizyjnym

Kamery używane w monitoringu wizyjnym dzielą się na kilka kategorii:

  • Kamery analogowe – podstawowe i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które jednak nie pozwala nam na wykrywanie obiektów, alarmowanie czy zapisywanie obrazu w chmurze;

  • Kamery cyfrowe IP – bardzo powszechne, oferujące lepszą jakość obrazu i możliwość podpięcia je pod systemy alarmowe;

  • Kamery termowizyjne – szczególnie przydatne w miejscach nieoświetlonych, ale również, gdy musimy np. wykrywać zmieniające się temperatury;

  • Kamery PTZ (Pan-Tilt-Zoom) – umożliwiają one zdalne sterowanie ruchem i zoomem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile kosztuje monitoring wizyjny?

Jeśli planujesz założyć system rejestracji obrazu w twoim biurze, to musisz się liczyć z kosztami. Założenie podstawowych kamer waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z kolei cena za montaż monitoringu IP zaczyna się nawet od 1500 złotych. Oczywiście – dużo tutaj zależy od firmy, której powierzysz instalację. 

Same kamery mogą zaczynać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sztukę. Wszystko zależy od tego, jakie muszą mieć przeznaczenie. 

Klucze, karty dostępu, biometria. Które rozwiązanie jest najlepsze?Klucze, karty dostępu, biometria. Które rozwiązanie jest najlepsze?Damian Jemioło

Jak widać montaż monitoringu, niekoniecznie jest dużym kosztem, a potrafi znacząco zwiększać bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli połączy się go z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa. Musisz tylko pamiętać, że cały czas mówimy o systemach wizyjnych, a nie audiowizyjnych, gdyż zgodnie z polskim prawem – kamery mogą tylko rejestrować obraz, a nie dźwięk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!