mSzafir dostępny dla klientów ING

Jednorazowy podpis elektroniczny mSzafir, o mocy prawnej odręcznego podpisu, jest już w pełni dostępny dla klientów ING Banku.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 sierpnia 2022

ING dołącza do grupy banków, które oferują klientom dostęp do podpisu elektronicznego mSzafir. Ma on taką samą moc prawną jak podpis odręczny, a dokumenty można podpisać całkowicie zdalnie. Wystarczy do tego smartfon, tablet czy komputer z dostępem do internetu.

Jak działa mSzafir?

mSzafir jest nowoczesną wersją kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W odróżnieniu od standardowej wersji e-podpisu mSzafir jest produktem cyfrowym, który nie wymaga stosowania fizycznych urządzeń, takich jak karty i czytniki. To pierwsze rozwiązanie na polskim rynku pozwalające na uzyskanie jednorazowego, kwalifikowanego certyfikatu w pełni online i złożenie podpisu o gwarantowanej mocy prawnej.

Jak podpisać dokument z mSzafir?

Wszystko zaczyna się od kupna podpisu na stronie mSzafir i potwierdzenia tożsamości przez system bankowy ING. KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa),która opowiada za mSzafir, wydaje jednorazowy certyfikat kwalifikowany. W kolejnym kroku klient wybiera dokument, który chce podpisać i składa te podpis.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Wdrażając kolejne cyfrowe rozwiązania skupiamy się na tym, aby były intuicyjne, funkcjonalne i dostępne. W naszej aplikacji można ogarniać nie tylko finanse, ale również wiele innych, nie bankowych spraw. Wdrożenie mSzafir to duże udogodnienie dla naszych klientów, teraz mogą podpisać dokumenty w dowolnym miejscu i czasie oraz z dowolnego urządzenia – podkreśla Marcin Giżycki, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Podpis kwalifikowany mSzafir w ING Banku Śląskim

mSzafir pozwala na podpisanie dowolnego dokumentu. Można to zrobić na dowolnym urządzeniu o ile ma ono dostęp do internetu. To rozwiązanie bardzo wygodne. Oszczędza też czas i pieniądze. Nie trzeba chociażby drukować, czy kopiować dokumentów, wysyłać ich kurierem, a także dodatkowo archiwizować podpisanych dokumentów.

Innowacyjny podpis kwalifikowany mSzafir spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa określone w unijnym rozporządzeniu eIDAS. To pierwsze rozwiązanie na polskim rynku zapewniające możliwość pozyskania certyfikatu kwalifikowanego przez internet, a następnie złożenia podpisu o gwarantowanej mocy prawnej równoważnej podpisowi własnoręcznemu. Jego wersja jednorazowa uprawnia użytkownika do podpisania pojedynczego dokumentu.

VMware z krytycznym błędem. Ryzyko utraty danychVMware z krytycznym błędem. Ryzyko utraty danychMartyna Kowalska

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir nie wymaga instalowania lub konfigurowania przez użytkownika dodatkowego oprogramowania. Może z niego skorzystać każdy klient ING, który został zweryfikowany osobiście w placówce bankowej, jest pełnoletni i ma aktualny dokument tożsamości. mSzafir w ING dostępny jest w wariancie jednorazowym, uprawniającym do podpisania pojedynczego dokumentu. Każdy podpis ma znacznik czasu, co pozwala dokładnie określić kiedy dokument był podpisany.

– Podpis elektroniczny jest coraz popularniejszą usługą cyfrową. W badaniu przeprowadzonym w pierwszym kwartale 2020 roku zainteresowanie korzystaniem z e-podpisu zadeklarowało 28 proc. respondentów, a rok później odsetek ten wzrósł do 57 proc. Udostępnienie e-podpisu mSzafir w ING Banku Śląskim oznacza, że już 6 na 10 klientów bankowości elektronicznej może składać kwalifikowany podpis online – mówi Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu KIR.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!