Najpopularniejsze nakładki na Androida — które rozwiązania zasługują na szczególną uwagę?
Android to platforma otwarta, czyli taka, którą każdy użytkownik (a także firma) może niemal dowolnie modyfikować w swoim własnym zakresie. To jeden z fundamentów, dzięki któremu nakładki systemowe na to oprogramowanie wciąż są tak powszechne. Które firmy oferują najlepsze nakładki na rynku?
- Michał Górecki
- /
- 20 sierpnia 2021
Czym jest nakładka na Androida?
W dużym uproszczeniu jest to skórka, pod wieloma względami podobna do tak zwanych skinów, które były popularne na komputerach PC w czasach, kiedy na rynku dominował Windows XP. Firmy skupione w obozie Androida poszły jednak o krok dalej.
Korzystając z prawa do modyfikowania systemu w niemal dowolny sposób, taka nakładka nie tylko wprowadza nowe tapety czy wygląd ikonek, ale i głęboko ingeruje w system, co z kolei pozwala na tworzenie bardzo dobrze połączonego ze sobą ekosystemu. Liderami w tym zakresie bez wątpienia jest Samsung, Xiaomi oraz Huawei, czyli firmy, które oferują też swoje smartwatche czy tablety.
Dobra nakładka na Androida to oprogramowanie, które oferuje też szereg własnych aplikacji, na przykład dedykowanego oprogramowania do zarządzania i edycji zdjęć, odtwarzania muzyki czy aplikacji, które pozwalają nam płynnie zarządzać siatką aplikacji na pulpicie lub widżetami na ekranie blokady.
Warto też podkreślić, że nakładka oprogramowania pośrednio wpływa na czas aktualizacji urządzenia. Dlaczego? Ponieważ za każdym razem po wydaniu nowej wersji Androida przez Google, wybrany producent musi ujednolicić z tym oprogramowaniem swoje modyfikacje systemu.
To jedna z przyczyn, dlaczego aktualizacje w świecie Androida są dystrybuowane o wiele wolniej niż oprogramowanie układowe, jakie dostarcza Apple, które rozwija oprogramowanie zamknięte, którego w oficjalny sposób nie można modyfikować.
Najciekawsze nakładki na Androida w 2021 roku
Bez wątpienia trzeba rozpocząć od EMUI, czyli rozwiązania, które na przestrzeni lat świetnie rozwinął chiński potentat — Huawei. Trudno wskazać funkcję, jakiej w tym oprogramowaniu nie ma. Jest tu wszystko, czego do szczęścia potrzebuje niemal każdy użytkownik. Co więcej, Huawei jest jednym z nielicznych wydawców oprogramowania, którzy z Androida nie usunęli opcji nagrywania rozmów telefonicznych.
Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jan Wróblewski
OneUI to z kolei świetnie prowadzona przez Samsunga, nakładka na Androida. Również trudno zarzucić jej jakichś mankamentów. Co więcej, w przeciwieństwie do poprzednika: Samsung Experience, OneUI działa bardzo wydajnie nawet na urządzeniach z niższej półki cenowej.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Swoje wersje oprogramowania rozwija też Xiaomi (MIUI) — firma z Chin stworzyła bez wątpienia najbardziej dopracowane i rozbudowane rozwiązanie, jakie jest dostępne na rynku. Ilość opcji może przyprawić o zawrót głowy. Świetną robotę w świecie łatek wykonuje też Realme oraz OnePlus.
A może lepiej zaufać czystemu Androidowi?
To ciekawy pomysł zwłaszcza dla tych, którzy cenią schludność i przejrzystość wolnego od nakładek Androida od Google. Na dziś dzień takie niemal czyste oprogramowanie oferuje między innymi Motorola oraz Sony. Poza szybkim dostępem do aktualizacji zyskujemy też ogromną wolność w zakresie tego, jak chcemy zarządzać naszym telefonem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?