Netflix zwraca podwójnie naliczone opłaty? Uważajcie na to oszustwo

Internetowi oszuści nadal w formie! Tym razem bardzo kreatywnie wykorzystują wizerunek Netflixa, żeby mailowo wyłudzić od potencjalnych ofiar dane ich kart płatniczych i logowania do platformy. Podczas długiego, świątecznego weekendu spotkaliśmy się z dwoma formami tego oszustwa — informuje CyberRescue.

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Jedna z wiadomości atakuje mogącym wywołać panikę paskiem grozy z info, że konto Netflix odbiorcy zostało zawieszone. Żeby je odzyskać, trzeba ponowić płatność, klikając zaszyty w wiadomości link. Łącze przekierowuje do strony do złudzenia przypominającej tę, jaką widzimy, logując się online do Netflixa. Inny jest tylko jej adres, widoczny w pasku przeglądarki. Po podaniu swoich danych logowania, www przekierowuje nas do formularza, w którym należy uzupełnić dane karty płatniczej. W ten sposób autorzy przekrętu zyskują dostęp nie tylko do naszego konta Netflix, ale przede wszystkim do naszych oszczędności.

Drugi mail kusi zwrotem podwójnie naliczonej przez Netflix opłaty. Oszuści, pisząc do nas po imieniu, powołują się na systemowy błąd i obiecują zwrot środków do 3. dni roboczych, jeśli tylko uzupełnimy prawidłowe dane do faktury. Wymaga to oczywiście kliknięcia odnośnika z treści maila. Dalej ścieżka jest taka sama, jak w pierwszym przypadku. Ofiara daje przestępcom swoje dane logowania do platformy i dostęp do karty płatniczej.

Nie korzystam z Netflixa

Atakując przestępcy postawili jednak na ilość, nie na jakość i w nowej kampanii popełnili faux pas, dzięki któremu w odbiorcach obydwu maili budzą się słuszne podejrzenia. Korespondencja nie jest bowiem kierowana wyłącznie do subskrybentów streamingowego giganta. Otrzymały ją także osoby, które w ogóle nie mają konta na platformie.

Nowa metoda wyłudzania pieniędzy od Polaków. Uwaga na przesyłki pobranioweNowa metoda wyłudzania pieniędzy od Polaków. Uwaga na przesyłki pobranioweMichał Górecki

Podszywanie się pod ten popularny serwis to nie nowość. Na początku roku ostrzegaliśmy przed kampanią fałszywych SMSów, namawiających do aktualizacji danych rozliczeniowych na podrobionej stronie platformy. – W Polsce Netflixa subskrybuje już ponad 12 milinów użytkowników, dlatego podszycie się pod tego giganta to dla przestępców łatwa wygrana – komentuje Martyna Holinka z CyberRescue.

Jak nie dać się oszukać?

Intensyfikacja ataków phishingowych, w których główne role grają znane i lubiane firmy, będzie tylko przybierać na sile. Jedynym sposobem na uniknięcie utraty danych i pieniędzy jest wyrobienie w sobie prostego i dobrego nawyku: podejrzliwości w stosunku do każdego linka, jaki dostajemy – niezależnie od źródła. Po odebraniu podejrzanej wiadomości najlepiej sprawdzić u źródła czy jest prawdziwa, np. kontaktując się bezpośrednio z firmą, która rzekomo wysłała komunikat.

– Netflix daje bardzo prostą możliwość samodzielnego sprawdzenia stanu naszych rozliczeń. Wystarczy wejść na stronę https://help.netflix.com/pl i zajrzeć w “Rozliczenia i opłaty”. W witrynie mamy też opcję czatu na żywo z konsultantem, który w mig rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. – dodaje Martyna Holinka z CyberRescue.

Jeśli z jakiegoś powodu zdarzyło się nam udostępnić dane karty płatniczej na fałszywej stronie, trzeba natychmiast zgłosić to w swoim banku, prosząc konsultanta o niezwłoczne wyzerowanie na niej limitów i jej zastrzeżenie.

Źródło: CyberRescue

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!